Ed-Dahhâk b. Kays eş-Şeybânî ve Emevî Devletinin zayıflamasındaki rolü
Ed-Dahhak b. Kays al-Shaybani and its role in the weakening of the Umayyad State
- Tez No: 813830
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez, genel olarak İslam devleti tarihinin ilk dönemindeki haricî isyanlarını ve özelde Emevî döneminin sonunda meydana gelen haricî isyanlarından birini konu edinen bir araştırmadır. Özelde konu edilen isyan, Emevî döneminin sonunda ve son Emevî halifesi halife Muhammed bin Mervan el-Cadi döneminde ortaya çıkan Dahhâk bin Kays eş-Şeybânî isyanıdır. Çalışma, üç ana bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Birinci bölümde Emevî Devleti ve Hilafet, ikinci bölümde Emevî Devletinin kurucusu Muaviye b. Ebu Süfyan, Emevî Devletinin kuruluşu ve siyaseti, Emevî Devletinin son dönemlerinde ortaya çıkan karışıklık ve isyanlar, üçüncü bölümde ise Emevîler döneminde Haricîler ve Dahhâk b. Kays eş-Şeybanî isyanı ele alınmıştır. Daha sonra da çalışmadan elde edilen netice, tavsiye ve bilimsel bulguların ortaya konduğu bir sonuç bölümü ile çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
A historical figure who had a prominent role in weakening the Umayyad state and its fall. This paper deals with an investigative study in the case of Ad-Dahhak bin Qais al-Shaibani and his role in weakening the Umayyad state in the second century AH -127-129 AH-), and the revolt of al-Dahhak bin Qais al-Shaibani, which is one of the revolutions The Kharijites in the first era of the history of the Islamic state in general, and the Kharijite revolutions at the end of the Umayyad era in particular, which took place at the end of the Umayyad era, The research defines the reality of the Umayyad state, its origin, history, founder and policy. The research tackled the definition of the last Umayyad caliph who lived through the revolution, the caliph Muhammad ibn Marwan al-Jaadi. The research deals with the definition of the Kharijites, from their origins, their names, and the most prominent of these leaders and movements that existed in the Umayyad era, and the reasons for their exit. The research discusses the Dahhak revolution, its causes, and its impact on the Umayyad state. It concludes that there is a major and effective role for Dahhak's revolution in the weakening and fall of the Umayyad dynasty.