Bilgisayar kullanımına ilişkin öğretmen tutumlarının değerlendirilmesi
The Evaluation of the teacher attitudes towards the use of computers
  1. Tez No: 109273
  2. Yazar: TUBA NUR ÜNGAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACI ÖMER BEYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ BİLGİSAYAR KULLANIMINA İLİŞKİN ÖĞRETMEN TUTUMLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ Tuba Nur ÜNGAN Danışman : Yrd. Doç. Dr. Hacı Ömer BEYDOĞAN 2001-SAYFA: 109 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Hacı Ömer BEYDOĞAN Bu araştırmada, bilgisayar kullanımına ilişkin öğretmen tutumlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Erzurum ilinde görevli çeşitli branş ve kıdemdeki 78 öğretmen katılmıştır. Araştırmada deneysel bir model kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak, Pelton (1996) tarafından geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan bilgisayara ilişkin tutum ölçeği kullanılmıştır. Yine öğretmenler ile ilgili kişisel bilgilerin elde edilmesi amacıyla hazırlanan kişisel bilgi bölümü kullanılarak istenilen bilgiler elde edilmiştir. Araştırmada kursa katılan öğretmenlerin bilgisayar teknolojilerine ilişkin tutumlarını değerlendirmek için faktör analizi ve t testi tekniklerinden faydalanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, kursa katılan öğretmenlerin bilgisayar kullanmaya yönelik olumlu davranışlar geliştirdikleri, kursta edinilen bilgi ve tecrübe sayesinde öğretmenlerin bilgisayar kullanımına ilişkin özgüven kazanma ve öğretimde materyal hazırlamaya isteklilik gösterdikleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS THE EVALUATION OF THE TEACHER ATTITUDES TOWARDS THE USE OF COMPUTERS Tuba Nur ÜNGAN Supervisor : Yrd. Doç. Dr. Hacı Ömer BEYDO?AN 2001-PAGE:109 Jury : Yrd. Doç. Dr. Hacı Ömer BEYDO?AN The purpose of this study is to examine teachers' attitudes toward the use of computers in classroom instruction. Subjects were 78 teachers' who work in Erzurum. They have different levels of experience and different majors. An experimental model was used in this research. As a data collection technique, a measure of teachers' attitudes toward use of computers was used. Validity and reliability studies of this measure were done by Pelton(1996). Also,a personal information questionnaire was given to each teacher to collect personal information. Factor analysis and t-test were used to determine the impact of course on the attitudes of teachers toward computer technologies. Result of this research indicated that teachers who participated in the course had a positive attitude regarding use of computers. Also, it was observed that teachers experienced improved comfort level in using computers and demonstrated a willingness to prepare class material.