Evaluation of pre-service english teachers' attitudes towards static e-learning and interactive e-learning
Hizmet öncesi İngilizce öğretmenlerinin statik e-öğrenme ve ı̇nteraktif e-öğrenmeye karşı tutumlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 792088
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışmanın amacı, İngilizce öğretmeni adaylarının statik e-öğrenme ve etkileşimli e-öğrenme tutumlarını yazarlık araçları bağlamında incelemektir. Buna ek olarak, İngilizce öğretmeni adaylarının sistem sürelerinin ve başarı puanlarının farklılık gösterip göstermediği de ele alınmıştır. İşbu çalışma, İstanbul'da bir vakıf üniversitesinde öğrenim gören lisans öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sorularını cevaplamak için karma yöntem deseni uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak iki ölçek, başarı testleri, sistem kayıtları, açık uçlu soruların cevapları, yansıtıcı yazılar ve araştırmacı günlüğü tercih edilmiştir. Toplanan veriler uygun nitel ve nicel veri analiz araçlarıyla analiz edilmiştir. Bulgular, İngilizce öğretmeni adaylarının etkileşimli e-öğrenme tutumlarının daha yüksek olduğunu ve etkileşimli e-öğrenme tutumları ön ve son test sonuçları arasında anlamlı bir fark olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca statik e-öğrenme ve etkileşimli e-öğrenme gruplarının sistem süreleri ve başarı puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu sonucuna varılmıştır. İngilizce öğretmeni adaylarının teknoloji profilleri ile e-öğrenme tutumları arasında bir ilişki olmadığı varsayılmaktadır. Son olarak, nitel verilerin bulguları, etkileşimli e-öğrenmenin katılımcılar tarafından daha olumlu algılarla karşılaşıldığı varsayımını ortaya koymaktadır. Bu çalışma, hizmet öncesi öğretmen eğitiminde yazarlık araçlarının kullanımına yönelik pratik uygulamalar hakkında fikir vermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the static e-learning and interactive e-learning attitudes of pre-service English language teachers in the context of authoring tools. In addition to this, it was also focused on whether the system durations and achievement scores of pre-service English language teachers distinguish. The research was carried out with undergraduate students at a foundation university in Istanbul. In order to answer the research questions, a mixed-method design was applied. In the study, two scales, achievement tests, system logs, answers to open-ended questions, reflective essays and the researcher's diary were preferred as data collection tools. Collected data were analyzed with appropriate qualitative and quantitative data analysis tools. The findings revealed that pre-service English language teachers' interactive e-learning attitudes were higher, and there was a significant difference between their interactive e-learning attitudes pre- and post-test results. In addition, it was concluded that there are statistically significant differences between the system durations and success scores of the static e-learning and interactive e-learning groups. It is assumed that there is no correlation between technology profiles and e-learning attitudes of pre-service English language teachers. Finally, the findings of the qualitative data suggest the assumption that interactive e-learning encountered more positive perceptions from the participants. This study gives an idea about the practical applications for the use of authoring tools in pre-service teacher training.