Ahmet Hamdi Tanpınar'ın 'Huzur' isimli romanında kelime grupları
Ahmet Hamdi Tanpınar's 'Huzur' of word groups
- Tez No: 109272
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF TEPELİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
 - Yıl: 2001
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada, Türkiye Türkçesinde bulunan kelime grupları ayrıntılı bir biçimde incelenmiştir. Tez,“Giriş”,“Türkiye Türkçesinde Kelime Grupları”ve“İnceleme”olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır.“Giriş”bölümünde Ahmet Hamdi Tanpınar'ın hayatı, edebî şahsiyeti ve eserleri hakkında bilgi verilmiş; ayrıca, incelemek için neden“Huzur”isimli romanı seçtiğimizden ve“Huzur”hakkında söylenenlerden bahsedilmiştir.“Türkiye Türkçesinde Kelime Grupları”bölümünde araştırıcıların kelime grubu hakkında neler söyledikleri, hangi noktalarda birleştikleri ve kaç çeşit kelime grubundan söz ettikleri tespit edilmiştir.“İnceleme”bölümünde ise, kelime gruplarının nasıl oluştuğu, cümlelerde ne tür görevler üstlenebildikleri ve diğer kelime gruplarının yapısına nasıl katılabildikleri örneklerle ortaya konulmuştur. Çalışmanın sonunda da, doğrudan ya da dolaylı olarak faydalandığımız "Kaynaklarca yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
XVI ABSTRACT MASTER DEGREE'S THESİS AHMET HAMDİ TANPINAR'S“HUZUR”OF WORD GROUPS Turgut BAYDAR Counselor: Yard. Doç. Dr. Yusuf TEPELİ 2001 - PAGE: XIX+1 60 Jury: Yard. Doç. Dr. Yusuf TEPELİ In this study; the word groups in Turkey's Turkish have been studied in detailed. The thesis has been occured with“Introduction”,“Word Groups in Turkey's Turkish”and“Study”in three groups. In the“Introduction”; the information was given about Ahmet Hamdi Tanpinar's life, his literary personality and his written works; in addition; it has been mentioned why we chose to study the name of“Huzur”and the things that were sold about it.“In Turkey's Turkish Word Groups”; it has been established that what the examiners told about the word groups, on which point they agreed and how many kinds of word groups they mentioned about. As for,“in the study”; it has been brought up how the word groups occured, what sort of duties they could undertake and how they could join with the other word groups. In the conclusion of study; it has been included the“sources”that we benefited in a direct or indirect way. TCjCLI UOKOBfW«TASrif©« WERICZ23