Spinoza felsefesinde varlık ve bilgi problemi
Problems of existence and knowlwdge in Spinoza's philosophy
  1. Tez No: 109275
  2. Yazar: MUSTAFA CİHAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞEREF GÜNDAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Education and Training, Philosophy
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ SPİNOZA FELSEFESİNDE VARLIK VE BİLGİ PROBLEMİ Mustafa CİHAN Danışman: YrdDoç.Dr.Şeref GÜNDAY 2001-Sayfa 170 Jüri: Yrd.Doç.Dr.Şeref GÜNDAY Prof.Dr. Ali Osman GÜNDOĞAN Yrd.Doç.Dr.Müslim AKDEMİR Varlık ve bilgi felsefenin en temel iki konu ve sorunudur. Bu iki felsefe disiplini birlikte ele alınması gereken, felsefenin teorik alanı ile ilgili konulardır. Bu bağlamda ne zaman bir şeyin varlığı hakkında konuşulursa, onun bilgisinden de bahsetmek mümkün olmaktadır. Bu çalışmamızda, varlıkta hem zihinsel hem de fiziksel şeylerin olduğunu kabul eden Spinoza' nın varlık ve bilgi problemine bütüncü bir şekilde nasıl yaklaştığını ortaya koymaya çalıştık. O, sözkonusu soruna, monist metafiziği içerisinde sorgulayıcı bir şekilde yaklaşım gösterir. XVII. yüzyıl felsefesinin önemli isimlerinden olan Spinoza, Descartes' in fiziksel ve zihinsel alanları tümüyle birbirinden ayırmasından doğan güçlükleri gidermeye çalışır. O, fiziksel ve zihinsel olanı, aynı gerçekliğin iki ayrı görüntüsü olarak değerlendirir. Başka bir ifade ile, ruh ve beden bir ve aynı gerçekliğin, yani Tamı' nın öznitelikl eridir. Böylece onun Taruı ya da Doğa adını verdiği gerçeklik, hem varlık hem de bilgi görüşünün temelinde yer alır. Buna göre, Spinoza' da varlık ve bilgi problemini ele aldığımız bu çalışmamızda, birbirine zıt olan (fiziksel ve zihinsel gibi) birçok düşünce yollarının bir ve aynı gerçeklik altında nasıl birleştiğinin bir örneğini göstermeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D.THESIS PROBLEMS OF EXISTENCE AND KNOWLEDGE IN SPINOZA'S PHILOSOPHY Mustafa CİHAN Supervisor. YrdDoç.Dr.Şeref GÜNDAY 2001 -Page: 170 Jury: Yrd.Doç.Dr.Şeref GÜNDAY Prof.Dr.Ali Osman GÜNDO?AN Yrd.Doç.Dr.Müslim AKDEMİR Existence and knowledge are two basic problems in philosophy. These two disciplines of philosophy are subjects that must be taken into consideration together and that are related to the theorethical field of philosophy. In thes regard, whenever there is a talk about the existence of someting, it is probable to talk about its knowledge. This stduy is about how Spinoza, who accepts both mental and physical things in existence, approaches the problem of existence and knowledge in a complementary way. He considers the issue in a questioning way within monisth metaphysics. Spinoza, one of the leading figures of 17 th. Century philosophys, tries to eliminate problems resulting from Descartes seperation of mental and physical spheres completely. He evaluates mental and physical spheres as two seperate appearences of the same reality. In other words, soul and body are the caharacteristics of one and the same reality, namely the God. Thus, the reality that he calls God or Nature lie in both existence and knowledge. In thes study, focusing on the problems of existence and knowledge, we tried to give an example of how a humber apposing thoughts (for instance, physical and mental) unite under one and some reality.