Kur'an'da kıyamet
Doomsyday'ın the Quran
  1. Tez No: 109315
  2. Yazar: ALETTİN BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALAHATTİN SÖNMEZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
ÖZET Tez konumuz olan“Kur'an'da kıyamet”imanın altı esasından biri olan âhirete imanın başlangıcını oluşturmaktadır. Yaptığımız araştırmada genel anlamda kıyamet ve sonrası ile ilgili akademik bir çalışmanın yapılmaması bizi bu konu üzerinde çalışmaya sevk etti. öncelikle Kur'an-ı Kerim olmak üzere kıyamet hakkında bilgi veren ilk kaynaklara ulaşmaya çalıştık. Ayrıca günümüzde yazılmış eserlerden ve makalelerden faydalanmayı da ihmal etmedik. Bu çalışmamızda kıyametle ilgili öncesi ve sonrasını detaylı bir şekilde incelmeye gayret gösterdik. Özellikle âyetlerin yanı sıra hadisleri verirken onların asli kaynaklardan sıhhat derecesini araştırarak cerh ve ta' dil âlimlerinin hadisle ilgili senet ve metin tenkitlerine de yer vermeye özen gösterdik. Tez projesinde yer almayıp da gerekli olduğuna inandığımız ve konunun içeriği ile bağlantısı olan bazı alt başlıklara da yer verdik.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of our thesis is the resurrection of the dead in Kur' ân According to our research in general about teh resurrection of dead and after words there is no any academic working so that we decided to work about this subject. Especially Kur 'ân, wc wanted to reach the first sources that gives information about the resurrection of the dead in addition, we profited monuments and articles which are written in these days. In this our working, we persisted in detail research about the resurrection of the dead before and its after, especially we pay attended showing religious tradition of the Kur' ân and ideas of the scholars' about them we offered some subordinate topics which are not related with thesis project but we belivced that is necessary with the subject. v/l