Ali Rıza Ataman Bey (Cenüb-i Garbi Kafkas hükümeti dahiliye nazırı)
  1. Tez No: 109346
  2. Yazar: MEHMET SAİT DİLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN DAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
IV ÖZET 1884 yılında Kağızman'da dünyaya gelen Ali Rıza (Ataman), Elviye-i Selâse'nin Türk yurdu olarak kalması için Ruslara ve Ermenilere karşı mücadele etti. Elviye-i Selâse'deki Rus hakimiyeti döneminde birçok milli cemiyette aktif rol oynadı. Bu çalışmalardan dolayı Ali Rıza Bey ve kardeşleri Sibirya'ya sürgüne gönderildi. Sürgünden sonra Kars ve çevresindeki Milli Mücadele'ye katıldı. Mondros Mütarekesi' nden sonra Kars'ta kurulmuş olan Cenubî Garbı Kafkas Hükümeti'nin Dahiliye Nazırlığı görevine getirildi. Bu Hükümet'in İngiltere tarafından yıkılmasından sonra tutuklandı ve sürgüne gönderildi. Sürgünden kaçtıktan sonra Ali Rıza Bey Kağızman ve Ortakale'deki milli teşkilatlanmaya öncülük etti. Türk ordusu gelinceye kadar bölgedeki Türk halkını Ermenilerden korumaya çalıştı. Türk ordusunun Kağızman'ı kurtarması sırasında başarılı hizmetlerde bulundu. Milli Mücadele'den sonra TBMM'e Kars Milletvekili olarak seçildi. Mebusluktan sonra Kağızman'a dönerek ticaretle uğraştı. 1955 yılında İğdır'da vefat etti, askeri törenle Kağızman Mezarlığı 'na defnedildi.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Ali Rıza (Ataman) who was born at Kaghısman in 1884, struggled against Russian and Armenian in order to stay Elviye-i Selâse as Turkish country. He haved an influence on many national assocations in terms of domination of Russia in Elviye-i Selâse. Owing to his studies Ali Rıza and brothers were sent into exile to Siberia. After exile he joined in national struggle in Kars and surroundings. After Mondros Armistice, he was charged with Ministry of the Interior of South West Caucasia Government established in Kars. After this government was demolished England, he was arrested and sent into exile. Having escaped from exile, Ali Rıza was in the vanguard of national organizations in Kaghısman and Ortakale.He studies to defend Turkish people in this district from Armenian until Turkish Army came to the district. He served fairly well while Turkish Army regained Kaghısman. After the National war, he was chosen as deputy of Kars in Turkish National Assemly. He was busy with trade. Then he was died in İğdır in 1955 and was buried in Kaghısman with military ceremony.