Son dönem Osmanlı düşünürü Ali Rıza'nın ahlak anlayışı
Moral concept of Latest Ottoman thinker Ali Rıza
- Tez No: 660964
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çalışmamızın amacı, son dönem Osmanlı düşünürlerinden Ali Rıza'nın kaleme aldığı eserlerden hareketle onun ahlak anlayışını araştırmaktır. Böylece Ali Rıza'nın ahlak konusundaki görüşlerinin neler olduğu, ahlaki bakış açısındaki farklılıklar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışma giriş ve iki bölümden oluşmaktadır: Giriş bölümünde, ahlakın tanımı, Ali Rıza'nın düşünce yapısını etkileyen dönemlerin ahlak anlayışlarına kısaca değinilip, ahlaka dair eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, ahlakın temel sorunlarından olan nazari (teorik) ahlak bahsinde ahlaki fiilin menşei, ahlakın değişip değişmeyeceği problemi, ahlakta iyi ve kötü, hürriyet, ahlak kanunu, vazife, hak ile vazife arasındaki münasebet, vicdan, ahlaki mesuliyet, ahlaki müeyyideler gibi çeşitli konular hakkında Ali Rıza'nın düşünceleri ele alınmıştır. İkinci bölümde, Ali Rıza'nın ameli (pratik) ahlak görüşleri belirtilmiştir. Bu bölüm ferdi ahlak, dini ahlak, sosyal ahlak ve kişinin başka varlıklara karşı vazifeleri başlıklarından meydana gelmektedir. Sonuç bölümünde Ali Rıza'nın ameli ahlak anlayışına daha çok önem verdiği ve yaşadığı dönemin ahlak anlayışına benzer ahlak anlayışları ortaya koyduğu ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to investigate the moral understanding of Ali Rıza, one of the late Ottoman thinkers, based on his works. Thus, it was tried to reveal what Ali Rıza's views on morality were and the differences in his moral point of view. The study consists of an introduction and two parts: In the introduction, the definition of morality, the moral understanding of the periods that influenced Ali Rıza's mentality were briefly mentioned, and information was given about his works on morality. In the first chapter, in the case of theoretical morality, which is one of the basic problems of morality, the origin of moral action, the problem of whether morality will change or not, good and bad in morality, freedom, moral law, the relationship between right and duty, conscience, moral responsibility, moral sanctions. Ali Rıza's thoughts about it were discussed. In the second chapter, Ali Rıza's practical moral views are stated. This chapter consists of the titles of individual morality, religious morality, social morality and the duties of the person against other beings. In the conclusion chapter, it is stated that Ali Rıza attaches more importance to the working ethics and puts there moral understanding similar to the moral understanding of his period.