Hanımlara Mahsus Gazete
Newspaper for Women
  1. Tez No: 109345
  2. Yazar: HALE GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Türk Dili ve Edebiyatı, Journalism, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Hanımlara Mahsûs Gazete ilk kadın gazetesidir. 19 Ağustos 1311 (1 Ağustos 1895) - 21 Eylül 1322 (4 Eylül 1906) tarihleri arasında yayınlanmıştır. Bu tezde gazete ile ilgili kısa bilgi verilip gazetenin ilk yüz sayısı incelenerek fihrist hazırlanmıştır. Çocuk, kadın, eğitim, moda, güzellik, sağlık, fen gibi konularda makaleler de çalışmaya eklenmiştir. Bu çalışmanın Hanımlara Mahsûs Gazete hakkında çalışmak isteyenlere bir fikir vereceği ümid edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Newspaper For Women is the first newspaper, it was published between 19 August 1311 (1 August 1895) and 21 September 1322 (4 September 1906), in this thesis, a brief about this newspaper is presented and an index was prepared including the first one hundred issues. Also papers about children, women, education, fashion, beauty, health, science was added to the study. It is hoped that this study will be helpful other people who are willing to study on Newspaper For Women.