Toplam kalite yönetimi ve örgüt kültürü (Mobilya imalat işletmesinde bir uygulama)
Total quality management and organizational culture (A case study in the furniture factory)
  1. Tez No: 109374
  2. Yazar: HİLAL ABUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ VE ÖRGÜT KÜLTÜRÜ (MOBİLYA İMALAT İŞLETMESİNDE BİR UYGULAMA) Hilâl ABUŞOĞLU Danışman : Prof. Dr. Nurullah GENÇ 2001 - Sayfa: 155 Jüri : Prof. Dr. Nurullah GENÇ Bu çalışmanın amacı; Toplam Kalite Yönetimi'nin uygulanma düzeyi ile örgüt kültürü arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu doğrultuda araştırma yapmaktır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Toplam Kalite Yönetimi konusu incelenmiştir. Önce kalitenin tanımı, önemi, boyutları, kalite yönetimi ele alınmış, daha sonra Toplam Kalite Yönetimi'nin ortaya çıkışı, tarih içindeki evrimi, tanımı, felsefesi, ilkeleri, öğeleri, amaçları, yararları açıklanmış, Toplam Kalite Yönetimi'nin örgütlerde başarısını artıran ve azaltan faktörler incelenmiş, Toplam Kalite Yönetimi ile Klasik Yönetim Modeli'nin karşılaştırılması yapılmıştır. İkinci bölümde; örgüt kültürü kavramının tanımı, öğeleri, oluşumu ve yerleşmesi, çeşitleri ve fonksiyonları ile ilgili teorik bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde; Toplam Kalite Yönetimi ve örgüt kültürü kavramlarının birbirleriyle nasıl ve niçin ilişkili olduğu ele alınmaya çalışılmıştır. Dördüncü bölüm; araştırmanın amacına dayalı olarak geliştirilen ölçme araçları, gözlem ve mülakat yoluyla uygulama yapılan işletmeden elde edilen verilerin analizi, bulguları ve yorumlanmasını içermektedir. Bu çalışmanın sonucunda; Toplam Kalite Yönetimi'nin uygulanma düzeyi ve Örgüt Kültürü arasında pozitif yönde bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master THESIS TOTAL QUALITY MANAGEMENT AND ORGANIZATIONAL CULTURE (A CASE STUDY IN THE FURNITURE FACTORY) Hilâl ABUŞO?LU Supervisor : Prof. Dr. NuruIIah GENÇ 2001 -Page: 155 Jury Prof. Dr. NuruIIah GENÇ In this study, it is aimed to find out the relationship between the application level of the Total Quality Management and to make an applied research in this direction. The study consists of four chapters. In the first chapter; Total Quality Management subject has been studied. Before the definiton, importance and dimension of quality and quality management has been mentioned. After the arise, evolution in history, definition, philosophy, principles, elements, aims, benefits of the Total Quality Management has been explained, studying the factors of increase and decrease the Total Quality Management's the success in organizations, and comparing the Total Quality Management and the Traditional Management Model. In the second chapter; the definition, elements, formation becoming established in, kinds of organizational culture and the theoretical knowledges interested in the functions of organizational culture has been presented. In the third chapter; it has been studied that how and why Total Quality Management and organizational culture are related to eachother. The fourth chapter consists of analysis, findings and interpretation obtained by observations, interviews and tools developed according to aim of the study. As a result of this study, it has been established that there is a positive relationship between organizational culture and the application level of the Total Quality Management.