Tekstil sektörü işletmelerinde mali yapı, karşuılaşılan finansal sorunlar ve çözüm önerileri
Financial structure of textil firms, financial problems faced and solution suggestions
- Tez No: 109375
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURAN ÖNDEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TEKSTİL SEKTÖRÜ İŞLETMELERİNDE MALİ YAPI, KARŞILAŞILAN FİNANSAL SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ Nusret YAZICI Danışman: Yrd. Doç. Dr. Turan ÖNDEŞ 2001-SAYFA: 84 Jüri : Tekstil sektörü, Türkiye'de özellikle 1980 sonrası uygulamaya konan ihracatı teşvik politikalarının etkisiyle lokomotif sektör konumuna ulaşmıştır. Tekstil sektörünün mali yapısını ve sektörün fınansal sorunlarını ortaya koyup, tesbit edilen sorunlara çözüm önerileri geliştirmek amacıyla bu çalışma yapıldı. Çalışma süresince çeşitli kaynaklardan elde edilen istatistiksel verilerin bir biri arasında tutarsız olduğu görülmüştür. Bununla beraber çalışmada güvenilir kuruluşların en son tarihli verilerinden faydalanılmaya çalışılmıştır. Çalışma üç bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde sektörün tanımı, özellikleri, tarihsel gelişimi verilmiştir. İkinci bölümde ülkemizde bu sektörün fınansal tabloları özetle sunulmuştur. Üçüncü bölümde ise Bursa Organize Sanayii Bölgesinde faaliyette bulunan tekstil sektörü firmalarına bir anket uygulaması yapılmıştır. Anket çalışması, bu bölgede yer alan 55 işletme ile yüz yüze görüşülerek içinde bulundukları genel-finansal sorunların tespitine yönelik olarak yapılmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS FINANCIAL STRUCTURE OF TEXTIL FIRMS, FINANCIAL PROBLEMS FACED AND SOLUTION SUGGESTIONS Nusret YAZICI Supervisor: Associate Prof. Dr. Turan ÖNDEŞ 2001-PAGE: 84 Jury: The textile sector has been a motor power in Turkey since 1980. there has been studied this subject to mention the financial structre and to develop some suggestions for the financial difficulties of the textil sector. At this study, it has been taken the latest document on the sector. This study has three sections. At the first section it has been given the identifications characteristics and historical situation of the sector. At the second section, it has been given financial statements of the sector. Finally at the third section, it has been done an inquiry to the textil firms at Bursa Organised Industry Area. This inquiry has been done and valued to determine the general and financial problems of 55 firms at the area.