Seçilmiş bir firma örneğinde finansal analiz ve planlama uygulamaları
An application of financial analysis and planning for a selected firm
- Tez No: 109378
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN TÜRKO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
vın ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ SEÇİLMİŞ BİR FİRMA ÖRNEĞİNDE FİNANSAL ANALİZ VE PLANLAMA UYGULANMASI M. Faruk ÇATAL Danışman: Prof. Dr. R. Metin TÜRKO 2001 - s. 206 Jüri: Prof. Dr. R.M. TÜRKO Finansal analiz ve planlama çalışmaları, faaliyetlerin etkinlik ve başarı derecesinin ölçülmesi, işletmelerin ana ve ikincil hedeflerine ulaşılıp ulaşılmadığının saptanması, hedeflerden sapma nedenlerinin belirlenmesi, fiyat politikalarının saptanması, işletmenin varlığım tehlikeye düşürmeden yükümlülüklerini yerine getirme gücü olup olmadığının belirlenmesi, işletme faaliyetlerinin kontrolü ve değerlendirilmesi, işletme faaliyetlerinin her safhasında doğru ve düzeltici kararların alınması gibi çok önemli konularda işletme yönetimine büyük yararlar sağlamaktadır. Dolayısıyla finansal analiz ve planlama çalışmaları işletmeler için büyük önem taşır. Yapılan bu çalışmada, finansal analiz ve planlama metodları hakkında bilgi verilmiş ve ERGAZ A.Ş'nin mali tablolarından ve diğer verilerinden yararlanılarak söz konusu firmanın önce finansal analizi yapılmış daha sonra bu analizden yararlanılarak ileriye dönük planlama çalışması yapılmıştır. Bu amaçla firmanın finansal ihtiyaçları saptanmış ve planlanan hedeflere ulaşılabilmesi için gerekli olan fonların belirlenmesi amacıyla, 2001 yılına ait proforma gelir tabloları ve bilançoları düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT MASTER THESIS AN APPLICATION OF FINANCIAL ANALYSIS AND PLANNING FOR A SELECTED FIRM M. Faruk ÇATAL Supervisor: Prof dr. R.M. TÜRKO 2001 - s. 206 Jury: Prof. Dr. R.M. TÜRKO Financial analysis and planning work have provided great advantages in very important subjects such as the measurement of effectiveness and the rate of success of activities determining if companies reach main and secondary targets presenting deviation reasons from targets, determining price system if companies have any power to perform their responsibilities without putting their existence into risk and also evaluating and controling of company activies. Therefore, financial analysis and planning studies have a great importance for companies. In this study carried out, information about financial analysis and planning methods were given and by making use of financial tables of ERGAZ Firm and the other data, financial analysis of the firm in question was made at first and then by also making use of financial analysis work carried out, planning work for forward was made. For this purpose, financial needs of the firm was determined and proforma income statements and balance sheets belonging to the year of 2001 were drawn to obtain planned targets with the aim of determining the required fonds.