Türkiye'deki halka açık anonim şirketlerin sermaye yapılarının ve kar dağıtım politiklarının firma değeri üzerindeki etkisi
The effect on the market value of the firm of the capital structure and the dividend policy of the incorporated company, opened public in Turkey
  1. Tez No: 109379
  2. Yazar: İLHAMİ YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUAMMER ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Türkiye'deki halka açık anonim şirketlerin sermaye yapılarının ve kâr dağıtım politikalarının firma değeri üzerindeki etkilerinin incelenmesi amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, anonim şirketlerin piyasa değeri, sermaye yapısı ve kâr dağıtımıyla ilgili kavramsal açıklamalarda bulunulmuştur, ikinci bölümde, firmaların sermaye yapısı ile kâr dağıtım politikalarının firmanın piyasa değeri üzerindeki etkisi ile ilgili teorik görüşler açıklanmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise, hisse senetlerini İstanbul Menkul Kıymetler Borsasına kota ettirmiş olan taş ve toprağa dayalı sektör ile metal eşya, makine ve gereç yapım sektöründeki işletmelerin durumu ele alınmış ve bu iki sektörde yer alan işletmelerin 1999-2000 yılı verileri kullanılarak regresyon ve korelasyon analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlan, sermaye yapısının hisse senedi fiyatı ile hisse başına kazancı etkilemediğini ancak işletmelerin kâr dağıtım politikalarının ve hisse başına kazançlarının hisse senedi fiyatlarını çok önemli derecelerde etkilediğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This examination has been done to study“The Effect on the Market Value of the Firm of the Capital Structure and the Dividend Policy of the Incorporated Company, Opened Public in Turkey”. The study consists of three sections. At the first section, there has been given the concepts of market value, capital structure, and dividend. At the second section, there has been examined the theoricaly views about the effect on the market value of business the capital structure and the dividend policy of firms. At the last and third section, it has been selected two sectors, which are listed Istanbul Stock Exchange and done the application. The sectors are the sector based on the stone and the ground and the sector of metal things, and making the machine. There has been analyzed regression and correlation, using the years 1999-2000 documents of the firms that belong to the sectors. The results of the analyze, there has been found that the capital structure doesn't affect to the common stock price and earnings per share, but the dividend policy and earnings per share could affect the stock price.