Askeri birliklerde akaryakıt ürünlerinin bilgisayar destekli stok kontrolü ve ikmali
Computer based inventory control and reinforcement of fuel products in military units
  1. Tez No: 109377
  2. Yazar: MURAT UÇAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜSTÜN ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ASKERİ BİRLİKLERDE AKARYAKIT ÜRÜNLERİNİN BİLGİSAYAR DESTEKLİ STOK KONTROLÜ VE İKMALİ Murat UÇAR Danışman: Yrd. Doç. Dr. Üstün ÖZEN 2001-SAYFA : 68 Jüri : Prof.Dr.Sibkat KAÇTIOĞLU Jüri : Prof.Dr.Muammer YAYLALI Jüri : Yrd. Doç. Dr. Üstün ÖZEN Bu çalışmada akaryakıt bölüklerinin, stoklarında ve ikmal yönünden destekledikleri birliklerin üzerinde bulunan akaryakıt ürünlerini bilgisayar desteği olmaksızın takip etmekte kullandıkları mevcut sistem incelenmiş ve bu sistemin eksiklikleri göz önünde bulundurularak bilgisayar destekli yeni bir sistem geliştirilmiştir. îlk bölümde sistem ve bilgi sistemi kavramlarıyla ilgili olarak bazı kısa bilgiler ile sistem tasarımı ve çözümlemesinde dikkat edilecek hususlara değinilmiştir.İkinci bölümde bilgi, veri, veri tabanı, veri tabanı yönetim sistemi, veri tabanı modelleri, ilişkisel veri tabanı ve yeni sistemin geliştirilmesinde kullanılan Access 2000 Veri Tabanı Yönetim Sistemi yazılımının mimarisi anlatılmıştır. Üçüncü bölümde mevcut sistemde tutulan kayıtlar ve kullanılan belgeler tanımlanmış, sistem analiz edilerek sistemin işleyişi açıklanmıştır. Son bölümde ise akaryakıt ürünlerinin bilgisayar destekli stok kontrolü ve ikmalinin takibini sağlamak amacıyla geliştirilen Akaryakıt Ürünlerinin Bilgisayar Destekli Stok Kontrolü ve İkmali (AKY/BS 1.0) programının nasıl kullanılacağı anlatılmıştır. DOKÜMANTASYON MESKKB
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS COMPUTER BASED INVENTORY CONTROL AND REINFORCEMENT OF FUEL PRODUCTS IN MILITARY UNITS by Murat UÇAR Supervisor : Yrd.Doç.Dr.Üstün ÖZEN 2001-PAGE : 68 Jury : Prof.Dr.Sibkat KAÇTIO?LU Jury : Prof.Dr.Muammer YAYLALI Jury : Yrd. Doç. Dr. Üstün ÖZEN In this study, it has been examined the system used by military units to keep track of fuel products without having any computer support, and developed a new computer based system to overcome deficiencies of the present system. First chapter of the study takes up the concepts of system and information systems and states the important points to design and analyze a computer based information system. Second chapter explains data, information, database, database management systems, database models, relational database models and architecture of Microsoft Access 2000 database management system, which is used to develop the new system. Third chapter defines the records and offical certificates used by the present system and analyzes how this system works. Final chapter describes the new computer based system, Computer Based Inventory Control And Supply Of Fuel Products (AKY/BS 1.0), which is developed to achieve computer based control and supply of fuel oil products in military units.