Jurek Becker'in Jakob der Lünger adlı romanında anlatım teknikleri
Narrative techniques in Jurek Becker's novel 'Jakob the Liar'
- Tez No: 109380
- Danışmanlar: DOÇ.DR. S. ZEKİ BAYRAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
IV ÖZET DOKTORA TEZİ JUREK BECKER'İN JAKOB DER LÜGNER ROMANINDA ANLATIM TEKNİKLERİ Şahbender ÇORAKLI Danışman: Doç.Dr. S.Zeki BAYRAM 2001- sayfa 176 Jüri: Doç.Dr. S.Zeki BAYRAM Prof.Dr. Yılmaz ÖZBEK Yrd.Doç.Dr. Adnan ŞENOCAK Bu çalışmada roman, hikaye, senaryo, radyo ve televizyon oyun yazarı olan Jurek Becker'in ilk romanı Jakob der Lügner'de anlatım teknikleri irdelenmiştir. Bu Çalışma Giriş ve Sonuç Bölümleri dışında, dört ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde; yazarın romanda tercih ettiği bakış açısı ve buna bağlı olarak anlatıcı ve kişi söylemleri irdelenmiştir. İkinci bölümde Uzam konusu; üçüncü bölümde klasik anlamda kişiler ve yapısal açıdan eyleyenler ele alınmış ve dördüncü bölümde ise, anlatı zamanı ve anlatılan zaman bağlamında zaman konusuna yer verilmiştir. İlk yapıtı olmasına ve“bir kimse ilk yapıtını yazmadan önce değil, ancak yazdıktan sonra yazar olur”, demesine karşın, bu yapıtında anlatım tekniklerini büyük bir ustalıkla kullandığı kanısındayız. SSWAOTASYON MERKM
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PH. D. THESIS NARRATIVE TECHNIQUES IN JUREK BECKER'S NOVEL 'JAKOB THE LIAR' Şahbender ÇORAKLI Supervisor: Assoc.Prof.Dr. S.Zeki BAYRAM 2001 -PAGES : 176 Jury: Assoc.Prof.Dr S.Zeki BAYRAM Prof.Dr. Yılmaz ÖZBEK Assist.Prof.Dr. Adnan ŞENOCAK This study is concerned with the narrative technique in Jakob the Liar, the first novel by Jnrek Becker who is a novelist, short-story writer, scenario, radio and TV playwright. The study is composed of four main chapters, exclusive of an introductoiy part and the conclusion. The first chapter includes one analyses the viewpoint of the author in the novel and, consequently, the concepts of the narrator and the general discourses of the figures. The second chapter deals with the setting of the novel; the third with characters on the classical basis and the doers of the actions on the structural level. And the fourth chapter is concerned with the narrative and the concept of time within the narrative. It has been concluded that Becker has masterfully and efficiently employed the narrative techniques in this novel despite the fact that it is his first novel and that he himself stated“One can only be a writer after he has written his first work, not before it.”