F.W. Nietzsche'de kriz felsefesi ve trajik insan
Philosophy of crisis and tragic person according to F.W. Nietzsche
- Tez No: 109386
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
II ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ F.W.NETZSCHE'DE KRİZ FELSEFESİ VE TRAJİK İNSAN Nuriye PAYTONCU Danışman: Prof. Dr. Must af a YILDIRIM 2001-Sayfa: 79 Jüri: Prof.Dr.Mustafa YILDIRIM Çağının egemen ahlak anlayışı ve değerler sistemi yerine yeni bir ahlak ve üstün insanın değerlerini yerleştirmeye çalışan, 20. yüzyılda pek çok filozofa ilham veren Alman filozofu Nietzsche'nin; kriz anlayışını ve bu bağlamdan yola çıkarak trajik insan anlayışını ortaya koymaya çalıştık. Bunu yaparken, Nietzsche'nin özellikle kriz felsefesi ile ilgili; Tann'nm ölümü, sonsuz dönüş, nihilizm, güç istenci gibi orijinal düşüncelerine yer verdik. Trajik insan konusunda ise Sokrates öncesi İlkçağ insan anlayışına dönülmesini öneren Nietzsche'nin trajedi anlayışını ve buradan hareketle trajik insan sorununu ele almaya çalıştık. Nietzscheye göre Tann'nm ölümüyle birlikte ortaya çıkan kriz durumunda, insanlığı ümitsizliğe sürükleyen bir nihilizmden kurtaracak olan trajik insandır. Çünkü trajik insan yeryüzünün anlamıdır, yeni değerler yaratan yaratıcı insan ve filozoftur.Ill. Biz de bu çalışmamızda kriz felsefesinin sonucu olarak ortaya çıkan, Tanrı'nın yerini dolduracak plan trajik insanı yaşanan kriz durumuyla ilişkilendirerek Nietzsche'nin bu konudaki önemli tespitlerini vermeye çalıştık....
Özet (Çeviri)
..rv ABSTRACT MASTER THESIS PHILOSOPHY OF CRISIS AND TRAGIC PERSON ACCORDING TO F.W.NIETZSCHE Nuriye PAYTONCU Supervision Prof.Dr. Mustafa YILDIRIM 2001-Page:79 Jury: Prof.Dr.Mustafa YILDIRIM We have tried to put forward crisis comprehension and by using this tragic man comprehension of German philosopher Nietzsche, who had tried to insert new morals and values of qualified man in fo the comprehension of his age of strong morals and the system of values and who had inspired many philosophers in 20th century. While doing this, we have dealed with the orginal thoughts like power will, nihilism, endless transform, the death of God about specially crisis philosophy of Nietzsche. In tragic man subject, we have tried to handle the question of tragic man, moving from a point of the comprehension of tragedy of Nietzsche who had suggested to reverse to the comprehension prior to Socrates. According to Nietzsche, because tragic man is the meaning of earth and tragic man is a creative man and a philosopher who creates new values; in the case of crisis occured after the death of God, tragicV man is anthying that will save humanity from nihilism that causes man to the hopeless. In this study, we have tried to explain the important comprehensions of Nietzsche, in this subject, by relating tragic man who will take place the God with the position of present crisis occured as a result of philosophy of crisis.