Friedrich Wilhelm Nietzsche'de Décadence ve nihilizm kavramları ışığında metafizik ve din eleştirisi
Methaphic and religious criticism in the light of the concepts of Décadence and nihilism in f. W. Nietzsche
  1. Tez No: 719210
  2. Yazar: EDA BUĞDAYLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Friedrich Wilhelm Nietzsche XIX. yüzyılda yaşamış önemli bir Alman filozofudur. Ortaya koymuş olduğu farklı felsefe yapma tarzıyla bugünde halen tartışılmaya müsait bir felsefesi vardır. Onun bizzat eğitimini aldığı Hristiyanlık ve içinde yetişmiş olduğu toplum, eleştirilerinin ve felsefesinin temelini oluşturmaktadır. İşte bu yönüyle yani içine doğup büyüdüğü dinin ve mensubu olduğu toplumun eleştirisini yapmasıyla, ilgi uyandıran bir felsefeye sahiptir. Öncelikle felsefesinde ele alınması gereken bir takım temel kavramları bulunmakta ve çalışmamız da bir yönüyle bu kavramları aydınlığa kavuşturma amacı gütmektedir. Bu çalışmada, Nietzsche'nin felsefesinin anahtar kavramları olan décadence ve nihilizm kavramları ışığında metafizik ve din eleştirisi ele alınmıştır. Bu kavramların birbiriyle olan ilişkisini göstermek için Nietzsche'nin temel kaynaklarından ve ikincil kaynaklardan yararlanılmıştır. Tez, üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, Nietzsche'nin felsefesini doğru anlamak adına onun felsefede nerede durduğu, nasıl konumlandırıldığı ortaya konmaktadır. Ayrıca yine giriş bölümünde onun ana kavramları dediğimiz décadence, nihilizm, güç istenci, üstinsan ve onu asıl ilgilendiren yaşam felsefesi ele alınmakta ve bu bağlamda da Sokrates ve Platon eleştirisi kısaca bu bölümde değindiğimiz konular arasında bulunmaktadır. Tezin ilk bölümünde Nietzsche'nin felsefesinin anahtar kavramları olan yaşam, güç istenci, décadence, nihilizm, değerlerin yeniden değerlendirilmesi ve en önemli kavramlarından biri olan“üstinsan”kavramı daha ayrıntılı şekilde analiz edilmiştir. Tezin ikinci bölümünde Sokrates ve Platon ele alınarak yaşamı nasıl değerden düşürdükleri Nietzsche'nin ifadeleriyle ortaya konmuştur ayrıca bu bölümde Nietzsche'nin metafizik ve moderniteye dair görüşleri de aktarılmıştır. Tezin son bölümü olan üçüncü bölümde ise Nietzsche'nin dinsel dünya görüşü ve ahlâk anlayışı daha çok Hristiyanlığa dair eleştirileriyle sentezlenerek ifade edilmeye çalışılmıştır. Çağına damga vurmasını sağlayan“tanrı öldü”ifadesi de yine bu son bölümde, Nietzsche'nin çarpıcı görüşleriyle ortaya konmuştur. Sonuç olarak, Nietzsche'nin yetiştiği toplumu bizzat eleştirme nedenleri bu tezde açıklığa kavuşturulmuştur. Asıl amacımız ise Nietzsche'nin içinde bulunduğu çağı eleştirirken bunu neye dayanarak yaptığını gerekli argümantasyonlarla göstermektir.
Özet (Çeviri)
Friedrich Wilhelm Nietzsche was an important German philosopher who lived in the XIX century. He still has a philosophy that is available for discussion today with the different philosophy he has put forward. Christianity, in which he was personally educated, and the society in which he was raised form the basis of his criticisms and philosophy. In this respect, it has an intriguing philosophy, that is, by criticizing the religion in which it was born and raised and the society to which it belongs. First of all, there are a number of basic concepts that need to be addressed in philosophy and in one aspect of our work it aims to clarify these concepts. In this study, metaphysics and religious criticism are discussed in the light of the concepts of décadence and nihilism, which are key concepts of Nietzsche's philosophy. Nietzsche's basic resources and secondary sources were used to illustrate the relationship of these concepts with each other. The thesis consists of three main sections. The introduction reveals where Nietzsche stands and how he stands in philosophy in order to understand his philosophy correctly. In addition, in the introduction section, the philosophy of décadence, nihilism, power-wanting, upper people and life philosophy that concerns him are discussed, and in this context, socrates and Plato's criticism are among the topics we briefly mention in this section. In the first part of the thesis, the key concepts of Nietzsche's philosophy- life, power-requesting, décadence, nihilism, reassessment of values and one of the most important concepts of“supersexual”were analyzed in more detail. In the second part of the thesis, Socrates and Plato discussed how they devalued life with the expressions of Nietzsche, and in this section Nietzsche's views on metaphysics and modernity were also conveyed. In the third part, the last part of the thesis, Nietzsche's religious worldview and moral understanding. As a result, the reasons for Nietzsche's personal criticism of the society in which he grew up were clarified in this thesis. Our main goal is to criticize Nietzsche's era and to show with the necessary arguments on what basis he did it.