Kadının kimlik sorunu ve Virginia Wolf'un feminizm anlayışı
Woman's identity problem and the feminism conception of Virginia Wolf
- Tez No: 109387
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMALETTİN YİĞİTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Sociology, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KADININ KİMLİK SORUNU VE VIRGINIA WOOLFUN FEMİNİZM ANLAYIŞI Özlem KUŞCAN Danışman : Prof. Dr. Kemalettin YİĞİTER 2001 -SAYFA : 71 Jüri : Prof.Dr. Kemalettin YİĞİTER ^ Yrd.Doç.Dr. M.Yavuz KONCA \j Yrd.Doç.Dr. M.Başak UYSAL ¥y Kadın Meseleleri günümüzün gerek edebî metinlerinde gerekse medyada değişmeyen ve sürekli olarak işlenen öncelikli konulardan biridir. Bu problemi tartışmak için elverişli bir platform tesis etmek uzun bir aşamayı gerektirmiştir. Diğer yandan insanoğlunun, kadının kimlik ve rollerini halâ tartışma konusu etmesi özellikle bu yüzyılda traji-komik bir husustur. İki ana bölümden oluşan bu çalışmada, tarihsel süreç içinde Kadın ve Feminizm konu edilmektedir. Birinci bölümde, kadın cinsiyetinin ve rollerinin toplum için ne ifade ettiği, gerek dinsel hükümlerde gerekse toplumsal düzenlemelerde kadının statüsü, cinsellik konusunda kadının algılanışı ve eğitimde kadının durumu ele alınmaktadır. İkinci bölümde,“Feminizm”kavramının tarihsel alt yapısı sorgulanarak tarif edilmiş, Virginia Woolf un feminist bir yazar olmasında önemli role sahip olan özgeçmişi irdelenmiş ve yazarın feminist tavrının eserlerindeki izdüşümleri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS WOMAN'S IDENTITY PROBLEM AND THE FEMINISM CONCEPTION OF VIRGINIA WOOLF Özlem KUŞCAN Supervisor : Prof.Dr. Kemalettin Yİ?İTER 2001 -PAGE : 71 Jury Prof.Dr. Kemalettin YIGITER Yrd.Doç.Dr. M.Yavuz KONCA Yrd.Doç.Dr. M.Başak UYSAL Woman Affairs are one of the preliminary subjects of today as being an unchanging and continuously depicted matter in both literature works and in media. It has required a long process to establish a convenient platform to debate this problem. On the other hand, it's also a tragic-comic point that people still dispute woman's identity and roles in this century. This present study which consists mainly of two parts concentrates exclusively on the perception of woman throughout history and Feminism. Part One attempts to address what woman sex and roles mean to society, woman's status in both religious laws and social orders, to perceive woman in sexuality and her status in education. Part Two attempts to describe Feminism as a concept after having investigated its historical substructure, Virginia Woolfs background and the social values having a crucial role on her being a feminist writer and the reflections of her feminist attitude in her works.