Atatürk Dönemi (1923-1938) Balkan politikası
Foreign policy of the Balkans Atatürk's region (1923-1938)
  1. Tez No: 109389
  2. Yazar: BERİL GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, Uluslararası İlişkiler, History of Turkish Revolution, International Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
IV ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ATATÜRK DÖNEMİ (1923- 1938) BALKAN POLİTİKASI Berü GÜNEŞ Danışman: Yrd.Doç.Dr.Yavuz ÖZDEMİR 2001- Sayfa : Jüri: Yrd.Doç.Dr.Yavuz ÖZDEMİR Bu araştırmamızda Atatürk dönemi (1923-1938) dış politikasının Balkanlar boyutunu inceledik. Bu dönemin başat yönlendiricisi olan Mustafa Kemal Atatürk'ün Misak-ı Milli esaslı, Lozan Antlaşması bağlamlı bir dış politika güttüğünü tespit ettik. Atatürk bu politikasında dönemin revizyonist yönelimlerine karşı barışçı ve statükocu bir tutumla Türkiye'nin komşuları olan balkan ülkeleriyle karşılıklılık esasına dayanan Antlaşmalar yapılması yoluna gitmiştir. Bunun sonucu olarak Balkan ülkeleriyle var olan sorunların çözümü sağlanarak, genel anlamda Dostluk Antlaşmaları diyebileceğimiz antlaşmalar imzalanmıştır. Sonuçta; sorunlar yumağı olan bölgenin istikrarına önemli katkılar sağlanmış ve birbarış dönemi yaratılabilmiştir
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS FOREIGN POLICY OF THE BALKANS, ATATURK'S REIGN (1923-1938) Beril GÜNEŞ Supervisor: Yrd.Doe.Dr.Yavuz ÖZDEMİR 2001- Page: Jury. Yrd.Doç.Dr.Yavuz ÖZDEMİR In this research, we have examined the foreign policy of the Balkans in Atatürk's reign (1923-1938) We have found out that, Atatürk, as the leading administrator, has followed a policy linked closely with the Lausanne pact and the National Pact of 1920 With this Policy, Atatürk has followed a path in which he acted peacefully and stati cally towards the revisionist attitutes, and he has signed certain pacts with Balkan contries, based on mustual advantages. As a result, the problems we had with the Balkan Contries we solved, signing a series of pacts called treaty Pacts. Consequently, there have been important contributions to the stability of the region whcih was full of problems, and a peaceful period could have been made possible to live through.