Sert porselende değişik sır denemelerinin araştırılması
Researching of different glazes for hard porcelain
- Tez No: 109423
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAMIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
IV SERT PORSELENDE DEĞİŞİK SIR DENEMELERİNİN ARAŞTIRILMASI Hanife KADIOĞLU Seramik Mühendisliği, Yüksek Lisans Tezi, 2001 Tez Danışmanı : Prof. Dr. Ahmet YAMIK ÖZET Bu çalışmada, Kütahya Porselen Fabrikası çalışma koşullarına uygun, sert porselen için yeni sır reçeteleri geliştirmek üzere araştırmalar yapılmıştır. Başlangıç reçetesinde yer alan kuvars, feldispat, kaolen, alumina, mermer ve dolomit oranlan her bir sette diğer bileşenler sabit tutulurken ayrı ayrı değiştirilerek yeni reçeteler sentezlenmiş ve yapılan modifikasyonların nihai sır üzerine etkileri incelenmiştir. Çalışmalar sonucu; mermer ve dolomit oranlarındaki artışın sır akışkanlığını yükselttiği belirlenmiştir. Ancak, bu hammaddelerin karbonatlı karakteri reçetedeki miktarlanyla alâkalı olarak nihai sırda yüzey bozukluklarına yol açmıştır. Feldspat oranının artışı da sır akışını arttırmıştır. Fakat, aynı zamanda feldispat değişimi sırların potalarının çatlamasına neden olmuştur. Kuvars miktarının da akışı oldukça etkilediği ve yüksek miktarlarda kullanımının yüzeyde matlığa neden olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak ürün üzerinde düzgün olarak yayılan, parlaklık ve beyazlık değerlerinin yüksek olduğu, potası sağlam ve ısıl şok testi sonucunda 250 °C de çatlamayan HQ-6 kodlu sırm en iyi sır olduğu tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Sert porselen, su- reçetesi, sır
Özet (Çeviri)
RESEARCHING OF DIFFERENT GLAZES FOR HARD PORCELAIN Hanife KADIOGLU Ceramic Engineering, Master Thesis, 2001 Thesis Supervisor : Prof. Dr. Ahmet YAMIK SUMMARY In this study, the investigations were performed to develop the glaze recipes which possibly suit the working conditions of Kütahya Porselen for hard-paste porcelain. The new recipes were formed by changing the weight ratios of quartz, feldspar, kaolin, alumina, marble and dolomite individually while keeping the ratio of others constant in the blend. Also, effects of such modifications to the properties of final glaze was researched. As a result of this study, it was determined that while the ratio of dolomite and marble increased, the flow of glaze also increased. However, due to having carbonates, these sort of raw materials caused certain surface defects in final glaze. Increasing feldspar ratio in the blend resulted in fluid glaze. Since additions of feldspar raise thermal expansion coefficient values of glaze, cracking occured in the crucibles into which glazes were placed. It was also realized mat quartz content plays an increasing role on glaze flow and its higher amounts cause matte appearances. Consequently, glaze coded HQ-6, which spreads smoothly over the bisqui - ware, has a high whiteness and brightness, and resists to thermal shock. Keywords : Hard porcelain, glaze recipe, glaze