Kazanlarda yanma verimi, çevre kirliliğine etkileri ve mevcut kömürlü kazanlara 'yakıcı' ilavesinin deneysel olarak incelenmesi
Combustion efficiency at boilers, effects for environmental pollution and experimental research of addition of coal burner at existing coal boilers
  1. Tez No: 109431
  2. Yazar: AHMET TURANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİ YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Kalkınma ile birlikte artan toplumsal faaliyetler, doğal kaynakların bilinçsizce ve büyük bir hızla tüketilmeye başlamasına neden olmuştur. Bu bilinçsizce tüketim enerji kaynaklarının verimli kullanımını gündeme getirdiği gibi, tüketim sonucunda oluşan her türlü katı-sıvı ve gaz atıkların da arıtılmadan doğaya atılmasının meydana getirdiği önemli çevre kirliliğinin önlenmesi arayışını da beraberinde getirmiştir. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) içerisinde yer alan OSB Bölge Müdürlüğü Isı merkezinde bulunan, 2 adet yarım silindirik kazanlardan birincisine yakıcı ilavesi yapılarak (Üretici firma tarafından yakıcının ismi Dumansız Yakıcı olarak adlandırılmaktadır) kazan yanma verimi ve baca gazlarının çevreye olan etkisi, standart kazanla karşılaştırılmalı olarak yapılmıştır. Çalışmalar; yakıcı ilavesinin, OSB Bölge Müdürlüğü'nün yıllık yakıt tüketim miktarında yaklaşık %5 ile %10 arasında ekonomi sağlayacağını, CO emisyonunda ise %90'lık bir azalma meydana getireceğini göstermiştir. Ayrıca bu paralelde Erzurum'da bulunan bazı kuruluşlarda baca gazı emisyonları ölçülmüş, yakıt türlerine göre optimum yanma koşulları irdelenmiş, baca kayıplarının azaltılması için baca gazı sıcaklıklarının düşürülebileceği optimum sıcaklıklara göre kazanılacak enerji miktarları belirlenmeye çalışılmıştır. Başka bir ifade ile kazanların yanma kontrolleri incelenerek, ilimizde yanmanın kontrolsüzlüğü nedeniyle oluşan enerji kayıpları saptanmaya çalışılmıştır. Bu nedenle yapılan çalışmada önemli düzeyde enerji kayıpları olduğu belirlenmiştir. Standart yarım silindirik kazana yakıcı ilave edilerek sağlanan yakıt ekonomisindeki artış ve CO emisyonunda ki azalma, genelde kış aylarının çok soğuk ve uzun geçtiği bölgemizde hem yakıtta tasarruf, hemde hava kirliliğinde önemli ölçüde azalma sağlayacağı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Social activities that increase with development have lead to consumption of natural resources in a more unconscious way and with a great pace. This unconscious consumption have brought both the efficient utilization of resources and the search for prevention of serious environmental contamination that has arised due to leaving any kind of solid-liquid and gas waste without refining to nature, to the agenda. In the Heat Center of Organized Industry Zone Directorate which is in Organized Industry Zone, by adding burner_(the burner is named as“Dumansız Yakıcı”by the producer firm) to the first one of two half cylindrical boilers, boiler efficiency and the influence of chimney gases to environment have been done in a comparative way with standard boiler. The researches have shown that, additional fuel provides a 5% to 10 % saving in the annual consumption of the Organized Industry Zone. And 90% decrease has been marked in CO emission. Besides this, in the same parallel, chimney gas emissions have been measured in some firms in Erzurum, optimum burning conditions according to the kind of fuel have been analyzed, the amount of energy to be gained by decreasing the chimney gas heat to optimum temperatures to decrease chimney losses have been tried to be determined. In other words the energy losses in our city that arise due to uncontrolled burning have been tried to be determined by inspecting burning control of boilers. Therefore in the research carried out so far it has been determined that there are energy losses at an important rate. It has been understood that the improvement in fuel efficiency due to adding burner to standard half cylindrical boiler and the decrease in CO emission, leads to saving in fuel and decrease in air contamination in our region in which winter months are cold and long.