Çeşitli sığır ırklarında süt protein polimorfizmi ve verim özellikleri ile ilişkisi
Milk protein polymorphism of several cattle breeds and its relation to production traits
- Tez No: 109441
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÜNSAL DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde yetiştirilen Esmer, Siyah-Alaca, Sarı-Alaca ve Doğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü Çiftliği'nde yetiştirilen Doğu Anadolu Kırmızısı (DAK) sığırların yatay nişasta-jel elektroforezi ile alfa-kazein ( ası-Cn), beta-kazein (P-Cn), kappa-kazein (K-Cn) ve beta- laktoglobulin (P-Lg) polimorfık sistemleri bakımından genetik yapısı araştırılmıştır. Ayrıca, Esmer ve Siyah-Alaca ırklarında tespit edilen fenotipler ile çeşitli verim özellikleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. ası-Cn lokusu bakımından ırklar arası farklılıklar önemsiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Genetic structures of alpha-kazein (asi-Cn), beta-kazein (P-Cn), kappa-kazein (k-Ch) and beta-laktoglobulin (P-Lg) of Brown Swiss, Holstein and Simmental cattle reared in the Research Farm of Agricultural College at Atatürk University and Eastern Anatolian Red cattle reared in the Erzurum Eastern Anotolian Agricultural Research Institute were investigated with horizontal strach-gel electrophoresis metods. In addition, differences among the milk protein phenotypes determined acording to several production traits of Brown Swiss and Holstein cattle were studied. Differences in the asi-Cn phenotypic frequencis of the breeds were not found significant (P>0.05). asi-Cn phenotypes had highly significant (P0.05).