Farklı yaşta larvalardan tek ve çift aşılama yöntemi ile yetiştirilen ana arıların (Apis mellifera L.) özellikleri
Characteristics of queen bees (Apis mellifera L.) reared by using various aged larvae and grafting methods
- Tez No: 109442
- Danışmanlar: PROF. DR. FERAT GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bir, iki ve üç günlük yaştaki larvalardan tek ve çift aşılama yöntemiyle yetiştirilen ana arıların özelliklerinin incelendiği bu çalışmada 4 adet besleyici koloni ile 91 adet çiftleştirme kolonisi kullanılmıştır. Aşılama gruplarında 1, 2 ve 3 günlük yaştaki larvalar kullanılarak Al grubunda tek ve A2 grubunda ise çift aşılama uygulanmıştır. Al ve A2 gruplarında yetiştirilen ana arılar için ortalama larva kabul oranı % 77 ve % 70 olmuş ve bu değerler arasındaki fark önemsiz çıkmıştır. Aynı gruplar için sırasıyla ortalama kapalı yüksük uzunluğu 25.20±0.04 ve 26.77±0.06 mm; ortalama yumurtlama öncesi süre 12.41+0.028 ve 13.25±0.040 gün; ortalama ana arı çıkış ağırlığı 181.8±0.43 ve 172.7±0.61 mg; ortalama spermateka çapı 0.97±0.0001 ve 0.98±0.0010 mm ve ortalama spermatozoid sayısı ise 4.500.000±0.07 ve 4.462.000±0.09 adet olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Characteristics of quuen bees (Apis mellifera L.) reared by using various aged larvae and grafting methods were examined in this research and four feeding colonies and 91 mating colonies were used. Single and double grafting applied for Al and A2 grafting groups, respectively and 1, 2 and 3 days old larvae were grafted in each group. The average acceptance rate of larvae for the colonies in groups Al and A2 were 77 % and 70 %, respectively. The difference between these values was not significant. The average heights of sealed queen cells were 25.20+0.04 and 26.77±0.06 mm; the average pre-oviposition periods were 12.41±0.028 and 13.25+0.040 days; the average queen weights at emergence were 181.8±0.43 and 172.7+0.61 mg; the average diameters of spermatheca were 0.97±0.0001 and 0.98±0.0010 mm and average numbers of spermatozoa were 4.500.000±0.07 ve 4.462.000±0.09 for the queen bees of Al and A2 groups, respectively. The difference of grafting groups were significant in respect to the heights of sealed queen cell (PO.05). But groups were not different in terms of queen weight at emergency, pre-oviposition period, diameter of spermatheca and the number of spermatozoa. On the other hand, better results were obtained for all of these characteristics of the queen bees reared by one day old larvae than that of reared from older larvae (PO.05).