Broylerlerde asites sendromuna bazı diyetsel ve çevresel faktörlerin etkisi
Effect of some dietary and environmental factors on ascites in broiler
  1. Tez No: 109440
  2. Yazar: ŞAZİYE CANAN BÖLÜKBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAKKI EMSEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Deneme 600 adet bir günlük erkek ve dişi broyler civcivlerde sınırlı ışık, düşük proteinli yem, düşük sıcaklık ve cinsiyetin asites üzerine etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Denemede kontrol, sınırlı ışık ve düşük proteinli yem grupları oluşturulmuş ve her grup 4 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Deneme süresi boyunca düşük proteinli yem grubuna % 18 HP, 3100 Kkal ME içeren yemden, diğer gruplara ise 1-14, 15-28 ve 29-42.günler arasında HP ve ME düzeyleri sırasıyla %22.5-3060, %22-3180, %2 1-3226 olan pelet yemden ad libitum düzeyde verilmiştir. 8. günde sınırlı ışık uygulaması başlatılmıştır. 21. günde her gruptaki hayvanların yarısı sıcaklığı 16 C olan kümese alınmıştır. 7, 14, 21, 28, 35 ve 42. günlerde canlı ağırlık, yem tüketimi, canlı ağırlık artışı ve yemden yararlanma değerleri hesaplanmıştır. 14. günden itibaren hemoglobin ve hematokrit değerlerini tespit etmek için kan örnekleri alınmıştır. Asites ve diğer sebeplerden kaynaklanan ölümler günlük olarak kaydedilmiştir. Canlı ağırlık olarak tüm günlerde kontrol ve sınırlı ışık grubu en yüksek değeri göstermiş, bunu düşük proteinli yem grubu izlemiştir. Yem tüketimi 42. gün haricinde en fazla kontrol grubunda en düşük ise düşük proteinli yem grubunda saptanmıştır. Canlı*ağırlık artışı 3 5. gün hariç kontrol ve sınırlı ışık grubunda en fazla, düşük proteinli yem grubunda ise en az tespit edilmiştir. Yemden yararlanma 7, 14, 28 ve 42. günlerde en iyi kontrol ve sınırlı ışık grubunda, 21. günde sınırlı ışık grubunda, 35. günde ise düşük proteinli yem grubunda görülmüştür. 21. güne kadar canlı ağırlık, yem tüketimi ve canlı ağırlık artışı dişilerde erkeklere göre daha iyi olmasına rağmen 21. günden sonra erkekler dişilere göre daha yüksek değerler göstermiştir. Yemden yararlanma bakımından 7. gün hariç cinsiyetler arasında önemli bir fark bulunmamıştır. Canlı ağırlık ve yem tüketimi düşük sıcaklıktaki hayvanlarda tüm günlerde yüksek bulunmuş, yemden yararlanma ve canlı ağırlık artışı bakımından ise arada önemli bir fark görülmemiştir. Düşük sıcaklığa maruz bırakılan hayvanlarda, kontrol grubuna göre 3 1-42. günler arası asites insidensi daha fazla görülmüştür. Erkeklerle dişiler arasında ise asites insidensi bakımından önemli bir fark kaydedilmemiştir. Sınırlı ışığa maruz bırakılan hayvanlarda asitesten dolayı meydana gelen ölümler kontrol grubuna göre daha az olmuş, düşük proteinli yem grubunda ise asitesten dolayı ölüm görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effects of intermittent lighting, feed with low protein, cold temperature and gender on ascites were investigated in 600 broiler checks aged 1 day. Research was conducted as three groups (intermittent lighting, low protein, control) with four replicates. All of the groups were fed ad-libitum. Feed with 18% crude protein - 3100 kcal/kg metabolic energy was given to the low protein group. The other groups were feed with feeds 22.5% CP- 3060 ME in 1-14. d; 22 % CP- 3180 ME in 15 -28. d; 21% CP- 3226 ME in 29 - 42 d in order, during the trial. Intermittent lighting application was started on the 8 day of study. On the 21 day of the treatment, chicks in all groups were divided into two parts and moved to compartments in cold house (16 °C) to induce ascides. Body weigh increments, feed intake, live weight gains and feed conversion ratios were determined at the initial, 7, 14, 21, 28, 35 and 42 days of the trial. Blood samples were taken every week after the 14.th day to determine hemoglobin and hematocrit values. Deaths caused by ascites and other factors were recorded daily. From the live weight point of view the highest value were determined from the control and intermittent lighting groups and followed by low protein-diet group. Feed consumption was determined as highest in the control group (except 42. day), and lowest in the low protein-diet group. Live weight gain were determined highest in the control and intermittent light groups (except 35. day). The best feed conversion ratios were determined from control and intermittent lighting groups on 7, 14, 28 and 42. days; from intermittent lighting on 21. day; from low protein-diet group on 35. day of the experiment. While body weight, feed intake and live weight gain were higher in females up to 21. day of the experiment, it was higher in males after that day. There were no significant difference between females and males with respect to feed conversion ratios. Body weight and feed consumption was higher in birds kept in the cold house during the study, and there were no significant differences between the groups kept at different temperatures in aspects of feed conversion ratios and live weight gains. Compared to control, ascites incidences was higher in groups kept at cold temperature between 31-42 days. The differences were not important from the ascites incidence point of view between males and females, mortality caused by ascites were lower groups exposed to intermittent lighting than control group, and, no mortality was recorded due to ascites in low protein-diet group.