A Turkish password cracker for unix based operating systems
Unix tabanlı işletim sistemleri için Türkçe şifre kırıcı
  1. Tez No: 109447
  2. Yazar: OSMAN OKYAR TAHAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET H. KOLTUKSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
oz Kullanıcılara uzaktan erişim, uygulama ve geliştirme sağlayan pek çok yerel ve geniş bilgisayar sistemlerinde UNIX ve UNIX tabanlı işletim sistemleri kullamlmaktadır. Unix tabanlı işletim sistemlerinde, kullanıcıları tanımlama ve yetkilendirme araçları güçlü şifreleme ve saklama tekniklerine sahip olmalarına karşın, kullanıcıların zayıf olarak tanımlanabilecek şifre seçimleri, kullanıcı yönetimi ve güvenliğini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışmayla, DES algoritması ile şifrelenmiş kullanıcı şifrelerinin sözlükten tarama ve saldırı yöntemiyle kırılması amaçlanmış ve geliştirilen uygulama ile daha önce aynı amaçla yazılmış programlar karşılaştırılmıştır. İşletim sisteminin şifreleme yöntemi, kullanıcı adlarını ve şifrelerini saklama yöntemi ve olası sözlükten saldırılara karşı geliştirdiği yapı incelemiştir. Kullanıcılara ve sistem yöneticilerine iyi şifre seçim tanımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT UNIX and UNIX-based operating systems have been widely utilized in local area and wide area network systems that supply application and development chain of users through remote access as well as online connections. Although UNIX operating system has got powerful tools which have secure methods for user authentication, user management and for password storage, weak password choices of the users affect the entire system security negatively. This study aims to crack the password hashes which are encrypted by DES using the method of dictionary attack. The developed application is introduced and compared with the previous utilities. Password encryption, password storage, and the structure which was developed against a possible dictionary attack of UNIX are examined. The good password choosing method for the users and the system administrator are given. IV