A Methodology for geographical information systems based participatory decision making approach
Coğrafi bilgi sistemlerinde katılımcı karar verme yaklaşımı için bir metodoloji
- Tez No: 109453
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ARKON
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
öz Coğrafi Bilgi Sistemlerinde Katılımcı Karar Verme Yaklaşımı İçin Bir Metodoloji Tan Yiğitcanlar Coğrafî Bilgi Sistemleri (GIS) ile daha başarılı planlara ulaşmak, ancak sonuçların stratejik ve katılımcı anlayışları içermesi, bir Önceki çözüme göre gelişme sağlaması ve bunların eyleme geçirilebilmesi ile mümkündür. Aksi taktirde GIS'in kullanımı sadece planlama aktivitelerinin maaliyetini artıran bir araçtan öteye gidememektedir. Bu tez çalışmasında,“Coğrafî Bilgi Sistemleri Tabanlı Katılımcı Karar Verme Yaklaşımı (GISbPDM) ”adlı yeni bir yaklaşım, mevcut planlama problemlerinin üstesinden gelmek ve aynı zamanda geleneksel GIS 'e yönelik tartışma ve eleştirilere yanıt verebilmek için geliştirilmiştir. GISbPDM bünyesinde üç temel bileşeni barındırmaktadır. Katılımcı GIS, GISbPDM'nm İlk bileşenidir ve özellikle halk katılımına ilişkin yeni GIS trendlerini, halk, plancılar ve karar vericiler için kullanılabilir kılan bir mekansal karar destek sistemi içerir. Stratejik Seçim Yaklaşımı, GISbPDM'nm ikinci bileşenidir ve katılımcı bir yapıyla belirsizlik ve çoklu seçenekler altında eylem planları geliştirmekte kullanılan gelişmiş bir karar verme tekniğidir. Bilgisayar Destekli Ortak Çalışma Sistemi (CSCW), GISbPDM'nm üçüncü bileşenidir, katılımcı ve işbirlikçi bir karar verme modelinin kurulmasını teşvik eden bilgisayar destekli yapı içeren işbirlikçi çalışma ve katılımcı tasarıma yönelik bir sistemdir. GISbPDM'nm sistem mimarisi oldukça basit bir mekanizma içermektedir. Lokal ve merkezi veri tabanları da dahil olmak üzere GIS, veri depolanması, işlenmesi, görselleştirme, sorgulama ve interaktif senaryo üretiminde kullanılır. Stratejik Seçim Yaklaşımı, GIS platformuna entegre olarak çalışan bir politika ve karar üretim modelidir. Bu sistemde karar vericiler, teknik uzmanlar ve katılımcılar plan alternatiflerinioluşturarak, yada onları değiştirerek üzerinde uzlaşılan plan önerisini belirlerler. Katılım bilgi paylaşımı, işbirlikçi çalışma, halk katılımı ve elit katılımı gibi çeşitli düzeylerde gerçekleşebilir. Öneri sistem mimarisi, katılımcı planlamayı teşvik edecek bir güç ve bunun yanısıra CSCW ile katılımın her düzeyde arttırılmasını sağlayabilecek biryapı içermektedir. örnek çalışma alam olarak, gerçek bir planlama problemi içeren, İzmir Şaraphane bölgesi seçilmiş olup, Şaraphane için en uygun arazi kullanımlarının seçimine yönelik bir çalışma yapılmıştır. Bu pilot projenin amacı, katılımcı planlama süreci üzerinde öneri yaklaşımın yetenek ve yeterliliklerinin sınanmasıdır ve bunu gerçekleştirirken pragmatik olarak, uzun, detaylı ve karmaşık katılım sürecinin realizasyonu yerine, yaklaşımın temel ve farkklaşan yönlerinin gösterilmesi hususlarının altı önemle çizilmiştir. Böylece, çok kapsamlı bir örnek çalışma yerine öneri yaklaşımın mantık ve temel karaktesistiklerinin yansıtıldığı, gerçek verilere ve hipotetik katılıma dayanan bir pilot proje gerçekleştirilmiştir. Pilot çalışma ile yapılan bu deneyim GISbPDM'nın çeşitli açılardan etkin ve faydalı olduğunu göstermiştir. Bunlar; bireylerin ve çıkar gruplarının kendi gelecekleri hakkında karar mekanizmalarında daha etkin temsil edilebilmeleri; kararların fîkirbirliği ile geniş bir katılımcı grup tarafindan, tüm çıkar gruplarını temsil edecek bir şekilde verilebilmesi; ve son olarakta, demokrasi, şeffaflık ve katılım konularının planlama pratiğindeki önem ve uygulamalarının genişletilebilmesidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A Methodology for Geographical Information Systems Based Participatory Decision Making Approach By Tan Yiğitcanlar Geographical Information Systems (GIS) to come up with better planning can be utilized. But unless the final decisions contain strategic and participatory decisions and are indeed an improvement upon previous solutions and are in feet turned into actions, using a GIS will just not necessarily increase the cost of the planning activities. In this thesis a new approach, which is called“Geographical Information Systems Based Participatory Decision Making Approach (GIShPDM) ”is proposed to overcome current planning problems and also to answer most of the debates about traditional GIS. GISbPDM employs three basic components in its body. Collaborative GIS is the first component of GISbPDM and represents the spatial decision support system and makes new GIS trends available - especially Public Participation GIS - for public, urban planners and decision makers. Strategic Choice Approach is the second component of GISbPDM and it is a sophisticated technique for making decisions and developing action plans in situations with many options and uncertainties in a participatory manner. Computer Supported Collaborative Work System (CSCW) is the third component of GISbPDM and has an involving structure - by cooperative work and participatory design supported by computers - for utilization of the collaborative and participatory decision models. The system architecture of GISbPDM has quite a simple mechanism. GIS including the local and central databases is used for data manipulation, visualization, queries and interactive sketching on an easily accessible platform. Strategic Choice Approach is the policy and decision-making model that works interconnected to this GIS platform. Accordingly participants can visualize the alternatives, submit them to the decision makers and other participants, allow them to modify the alternatives and create their ownproposals. The participation can be realized in different levels such as information participation, collaborative work, public participation and elite participation. Proposed system architecture has an encouraging power for participatory planning and besides CSCW helps in increasing participation in all levels. The case is taken from a real planning problem that is; allocating the most suitable land uses for Şaraphane Region in İzmir. The aim of this pilot project is to show the capability and ability of the approach on a participatory planning process and also pragmatically to underline the basic and distinguished points of the approach rather than to struggle with the long, detailed and very complex participation providing processes. Therefore, instead of concerning with a massive case study, a simple pilot project, which mirrors the main characteristics and logic of the proposed system approach, has been held with real data and hypothetic participation. An experiment with this pilot study showed that OISbPDM facilitates and helps in following several aspects. Interest groups and individuals can be represented in the mechanisms that are giving decisions about shaping their future and environs. Decisions can be made with a consensus and being accepted with a broader group of stakeholders by the wide range of participation. Finally it can help in broadening democracy, transparency and participation issues into the planning practice. m