Potential natural hazard areas in Izmir built-up zone case study: Altındağ landslide areas
İzmir yerleşik alanı içerisindeki potansiyel afet alanları örnek çalışma alanı: Heyelan bölgeleri
- Tez No: 109465
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEMAHAT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
öz Tezin temel iddiası, İzmir kenti yerleşik alanı içerisinde doğal afet riskinin yüksek olduğunun ve bu tehlikenin yeterince dikkate alınmadığının ortaya konmasıdır. Herkes tarafından bilinmesine rağmen, doğal afet tehlikesi, boyutlarının ciddiye alınmaması sebebiyle üzerinde duru İm amakta yada afetlerin üzerinden kısa bir süre geçtikten sonra unutulmaktadır. Bu tez kapsamında, İzmir kenti risk alanları üzerinde somut ve noktasal araştırmaların ışığında, İzmir için afet riskinin büyüklüğü gözler önüne serilmektedir. Tezin hedeflediği bir diğer iddia, doğal afetler konusunda Türkiye'de uygulanan; kanun, yönetmelik, uygulama ve kurumsal düzen üzerine bir eleştiri getirip farklı önerilerinde irdelenmesi sonucunda politika ve planlama anlayışı bütününde yeni öneriler oluşturmaya çalışmaktadır. Doğal afet olgusu afet öncesi ve sonrası ile geniş bir perspektife sahip olması sebebiyle fiziksel anlamda mekana yönelik alınacak önlemler bu tez kapsamında araştırılmamış, fakat bu yönde ileride yapılacak çalışmalara bir referans olması düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The major aim of this research is to bring up the magnitude of natural hazard risks in Izmir built-up zone and its, not being taken into consideration adequately. Because the dimensions of the peril not taken seriously enough, the natural hazard risks, which are commonly well known, are not considered important or they are being forgotten after some time passes. Within this research, the magnitude of natural hazard risks for Izmir is being presented in the scope of concrete and local researches over Izmir risky areas. In addition to the thesis's aims, the ongoing laws, regulations, applications and institutions about the concept of natural hazards in Turkey would be criticized in detail. Furthermore updated suggestions would be given upon the basis of existing approaches in the field of politics and planning. Since the concept of natural hazards has an impossible to fully cover perspective considering the measures of pre- disaster and post- disaster, the physical attribute of the buildings influencing the residential precautions cannot be studied. However this thesis would be used as a reference for the future researches in uncovered parts of the topic. IV