İkili vektör temsili ile yeni bir bilgisayar destekli montaj sırası planlama sistemi
A New computer aided assembly sequence planning system by binary vector representation
- Tez No: 109494
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN RIZA BÖRKLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 340
Özet
m ÖZET Bir sistemde yer alan parçaların belirli bir sıra ve düzen içinde birleştirilmesine montaj denir. Sistemin karmaşıklık düzeyine göre parçaların birleştirilme sırası farklı şekillerde yapılabilir. Bu sıralardan en uygununun seçimine montaj sırası planlama denir. Bu alanda birçok araştırma yapılmasına rağmen hala büyük sistemlerde bazı yetersizlikler vardır. Yapılan çalışmanın amacı, montaj sırası planlama alanında kullanılabilecek yeni bir sistem geliştirmektir. Bu çalışma kapsamında geliştirilen montaj sırası planlama sistemi graf temellidir. Burada, parçalar ve bunlar arası ilişkiler montaj bağlantı graft ile temsil edilmektedir. Bağlantı graft, temas matrisleri ile oluşturulmaktadır. Bu matrisler, kartezyen koordinat sisteminin altı yönü boyunca parçalar arası temas ilişkilerini tanımlar. Temas matrislerinin geliştirilmesi ile, birleştirilen parçalar arası tüm yönlerdeki temasların sağlandığı varsayımı ortadan kaldırılmıştır. Bu matrisler montaj resminden otomatik oluşturulmaktadır. Geliştirilen sistemde, montaj işlem basamakları ikili vektörler ile temsil edilir. Vektör elemanları, parçalar arası bağlantıları temsil eder. Tüm vektörler bir montaj işlem basamağı oluşturmaz. Montaj işlem basamağı oluşturan vektörler montaj bağlantı grafindan faydalanılarak belirlenir. Ayrıca, montaj işlem basamaklarının tamamı bir montaj sırası oluşturmaz. Montaj işlem basamaklarının montaj sırası oluşturmaya yönelik uygunluk kontrolü bazı montaj sınırlayıcıları kullanılarak yapılır. Geliştirilen sınırlayıcılar, alt montaj, kararlılık ve geometrik uygunluk sınırlayıcılarıdır. Geometrik uygunluğun belirlenmesinde, parçalar arası hareket serbestliklerini gösteren kesişim matrisleri kullanılır. Bu matrisler de montaj resminden otomatik oluşturulur. Uygun montaj işlem basamakları ve montaj sıralan yön grafinda temsil edilmektedir. Bu graf iki aşamada geliştirilmiş olup, bir montaj sırası oluşturmayan montaj işlem basamaklarım içermez. Böylece, graftaki düğüm sayısı azalmaktadır. Bu özellik, çok sayıda parça içeren montajlarda kolaylık sağlar. Montaj sıralarının optimize edilmesi için iki kriter geliştirilmiştir. Bunlar, ağırlık ve alt montaj serbestlik derecesidir. Ağırlık kriteri; ağır ve büyük hacimli parçaların önce monte edilmesi, alt montaj serbestlik derecesi kriteri ise; daha hızlı ve kolay montaj için düşük serbestlikli alt montajların seçilmesi esasına dayanır. Çalışmada bazı örnek montaj sistemleri dikkate alınmıştır. Bunlardan; dört parçalı pense sisteminde 6, yine dört parçalı menteşe sisteminde 3, yedi parçalı flanşlı kavrama sisteminde 370 ve beş parçalı mil sisteminde 2 uygun montaj sırası belirlenmiştir. Optimizasyon yaklaşımı ile bu sıralar içinden en uygunu seçilmiştir. Bu yaklaşım, ayrıca uygun sıralar içinden en az tercih edilen sırayı da belirlemektedir. Anahtar Kelimeler : Montaj Sırası Planlama, İkili Vektör Temsili, Montaj Bağlantı Graft
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT An ordered and sequenced connection process of parts existing in a system is known as assembly. Parts can be put together in many different forms depending on the complexity level of system. Assembly sequence planning is the choice of the most optimum one. Although much research has been conducted in the field, there are still some shortcomings related to the sequence planning of large systems. In this work, the developed assembly sequence planning system is graph based. Parts and relations among these parts are represented by assembly's connection graph. Assembly's connection graph is formed with contact matrices. These matrices define the contact relations among the parts along the six main directions of Cartesian coordinate system. By the use of the contact matrices it has been shown that, the concept which assumes that“When parts are connected, the contacts in every direction are achieved”is wrong. These matrices are formed from assembly drawing automatically. In the developed planning system, assembly states are represented by binary vectors. Each vector element represents the connection between the two parts. All of the vectors do not constitute an assembly state. Some of the vectors that are determined will be used for constructing assembly states by assembly's connection graph. Moreover, all of the assembly states do not constitute an assembly sequence. The feasibility control of assembly states are performed by some assembly constraints. The developed constraints are subassembly, stability and geometric feasibility. In order to determine the geometric feasibility of the assembly states, the intersection matrices represent which freedom of movement among parts, are used. These matrices are also constructed from the assembly drawing automatically. The feasible assembly states and assembly sequences represented by directed graph. This graph is developed in two stages. Moreover, the assembly states which do not constitute assembly sequences are not included. Therefore, the number of graph nodes are reduced. This reduction simplify assemblies consisting of many parts. In order to optimize the assembly sequence, two criteria are developed. These are weight and subassembly degree of freedom. In the weight criteria, it is necessary to assembly first heavy and bulgy parts. The subassembly degree of freedom criteria is based on the selection of parts with low degrees of freedom. In this work, some assembly systems are sample and examined. Among these examples, six assembly sequences for four-part pincer system; three assembly sequences for four-part hinge system; three hundred and seventy three assembly sequences for seven-part coupling and two assembly sequences for five-part shaft system have been investigated. By optimization, the best assembly sequences was determined for each system. This optimization also enabled to determine the least suitable sequences among the feasible sequences. Key Words : Assembly Sequence Planning, Binary Vector Representations, Assembly's Connection Graph