Mikrodalga filtrelerinin minyatürizasyonu için yeni planar rezinatörlerin tasarımı
Design of new planar resonators for the miniaturization of microwave filters
- Tez No: 109495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN GÖRÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
V ÖZET Mikrodalga mühendisliğindeki en önemli husus, bir transmisyon hattının karakteristiklerinin ayarlanması, araştırma teknikleri veya deneysel çalışmalar vasıtasıyla devre boyutlarının küçültü'ibilmesidir. Boyut indirgemeye yönelik yapılması gereken temel işlemlerden birisi propagasyon hızını düşürmektir. Bu sebeple, boyut indirgeme problemi ile faz hızını düşürme problemi eşdeğer problemlerdir. Bu tez çalışmasında, mikrodalga filtrelerinin minyatürizasyonu için literatürde önerilen mevcut yavaş-dalgalı yapılara alternatif olarak yeni planar transmisyon hatlarının tasarlanması ve CAD programları yardımıyla analizlerinin yapılarak mikrodalga filtrelerine uygulanması ve böylece, mikrodalga mühendisliğinde temel problem olan boyut indirgeme ve faz hızım düşürme problemlerinin çözümüne katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Beş bölümden oluşan tez çalışmasının ilk bölümünde; mikrodalga devrelerinde^ gelişmeler ve planar transmisyon hatlarının bu gelişmeler üzerindeki etkisi anlatılmıştır. Ayrıca, geniş bir literatür taraması verilmiş, tezin am,acı ve önemi belirtilmiştir. ikinci bölümde; mikrodalga entegre devrelerinde kullanılan en yaygın planar transmisyon hatlannin özellikleri, avantaj lan ve analiz teknikleri tanımlanmıştır. Ayrıca, planar mikrodalga rezonatörler ve mikrodalga devrelerinin minyatürizasyonu hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde; konvansiyonel planar transmisyon hatlarına göre önemli derecede yavaş- dalga etkisi sağlayan yeni planar rezonatör yapıları tanımlanmakta, deneysel sonuçlar ve eğri uydurma metoduyla elde edilen teorik sonuçlar verilmektedir. Dördüncü bölümde: verilen elektriksel özellikler veya tasarımda kullanılan rezonatörleruv simülasyonla ya 'da deneysel olarak elde edilen karakteristikleri kullanılarak bir filtre tasarımının nasıl gerçekleştirilebileceği anlatılmaktadır. Bölümün ilk kısmında devre sentezi, ikinci kısmında tez.çalışmasında kullanılan kuplaj matrisi yardımıyla filtre tasarımı, son kırmında ise, halka rezonatörleıie gerçekleştirilen filtre uygulamaları' tanımlanmış ve deneysel sonuçlar verilmiştir. Beşinci bölümde; tez çalışmasında elde edilen sonuçlar tartışılmış ve mikrodalga devrelerinin minyatürizasyonu konusunda gelecekte yapılması düşünülen çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The most important subject of microwave engineering are adjustment of a transmission line characteritics, miniaturization of circuit dimensions by means of research techniques or experimental works, öne^of the basic process for miniaturization is decreasing propagation velocity. Therefore, the miniararization and phase velocity decrement problems are the same problem. By aimed to help the solution of these problems, in this thesis, new planar transmission lines have been designed as alternative to conventional slow-wave structures proposed in literature, and -these new structures analyzed by using GAD programs have been applied to microwave filters. In the first chapter of the thesis that contains five chapters, the developments in the microwave circuits and the effects of the planar transmission lines on these developments have been explained. In addition^ a widely search of literature has been given, the aim and the importance of the thesis have been described. In the second chapter; the properties, advantages and analysis thecniques of the most common of planar transmission lines used in microwave integrated circuits have been described. In addition, informations about planar microwave resonators and miniaturization of microwave circuits have been given. In the third chapter; new planar resonator structures that provide important degree slow-wave effect with respect to conventional planar transmission lines have been defined, experimental results and theoretical results obtained with curve fitting method have been given. In the fourth chapter; how filter design can be realized by using electrical specifications i. given or by using-'the simulated and the measured characteristics of resonators used' in design have been ^described. In the first. section of this chapter., circuit synthesis has-been- explained and, titea the filter design in terms of coupled matrix used in this thesis has been» described. In the end section: of this chapter, filter applications realized by using loop resonators have been defined and, experimental results have been given. In the fifth chapter; results obtained in this thesis have been discussed and, some informations about works that can be interested in miniaturization of microwave filters in the future have been given.