Geri beslemeli yapay sinir ağlarının genetik operatörlere dayalı tabu araştırma algoritması kullanarak eğitilmesi
Training recurrent neural networks using tabu search based on genetic operators
- Tez No: 50844
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DERVİŞ KARABOĞA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET İki tip yapay sinir ağı vardır: ileribeslemeli ve geribeslemeli. Bilginin tekrar aynı işlemci elemana dönmesini sağlayan bağlantılar rekursiv olarak adlandırılır ve bu tip bağlantılara sahip yapay sinir ağları geribeslemeli yapay sinir ağı olarak isimlendirilir. Geribeslemeli yapay sinir ağları dinamik sistemlerin kimliklendirilmesi için ileribeslemeli yapay sinir ağlarından daha uygundur. Çünkü bu sinir ağları giriş ve çıkışlar arasında dinamik bir ilişkiye sahiptir. Bu yapay sinir ağlarının özel bir tipi Elman ağıdır. Elman ağı ileribesleme ve geribesleme bağlantılarına sahiptir. Bununla birlikte ileribeslemeli ağlar gibi basit geriyayılım algoritması ile eğitilebilsin diye geribesleme bağlantıları sabit alınmak zorundadır. Eğitimin yakınsaması için geribesleme bağlantıları için doğru değerlerin seçilmesi önemlidir. Bununla birlikte bu değerlerin elde edilmesi uzun bir deneme ve yanılma işleminin yapılmasını gerektirmektedir. Bu tezde, geribeslemeli yapay sinir ağlarının dinamik sistem kimliklendirilmesi için eğitilmesi amacıyla tabu araştırma algoritmasına dayalı bir teknik sunulmaktadır. Bu tekniği kullanarak geribesleme bağlantıları, ileri besleme bağlantıları gibi kolayca eğitilebilmektedir. Zeki problem çözmenin temel kaidelerini simüle eden tabu araştırma iteratif bir algoritmadır ve tek bir çözümle çalışır. Bu özelliğinden dolayı başlangıç çözümüne bağlı olarak küresel optimumun bulunduğu bölgeye erişmesi oldukça uzun zaman gerektirebilir. Genetik bilimi ve tabii seçme üzerine dayalı genetik algoritmalar çözümlerin bir seti ile çalışır ve stokastik geçiş kuralları kullanır. Bundan dolayı küresel optimumun bulunduğu bölgeyi kolayca bulabilmektedir. Yukarıda bahsedilen standart tabu araştırma algoritmasının dezavantajını yok etmek ve algoritmanın performansını artırmak için yeni paralel tabu araştırma modelleri önerilmiştir. Bu yeni modeller genetik algoritmanın mutasyon ve çaprazlama operatörleri üzerine dayalıdır. Yeni modeller genetik ve standart tabu araştırma algoritmalarının avantajlarını birleştirmektedir. İlk olarak standart tabu araştırma ve önerilen algoritmaların performansları bazı yaygın olarak kullanılan nümerik ve ayrık optimizasyon problemleri için test edilmiştir. Sonra her iki algoritma dinamik sistemlerin kimliklendirilmesi amacıyla Elman ağının eğitilmesi için kullanılmış ve performansları standart geriyayılım algoritmasının performansıyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY There are two main types of neural networks (NNs): feedforward and recurrent. Connections that allow information to loop back to the same processing element are called recursive and NNs having this type connections are named recurrent neural networks (RNNs). RNNs are more suitable than feedforward neural networks (FNNs) for representing a dynamic system since they have a dynamic mapping between its output(s) and input(s). A special type of RNNs is the Elman network. The Elman net has feedforward and feedback connections. However, so that it can be trained essentially as feedforward networks by means of the simple backpropagation (BP) algorithm, the feedback connections have to be kept constant. For the training to converge, it is important to select the correct values for the feedback connections. However, finding these values manually can be lengthy trial-and-error process. In this thesis, a technique based on tabu search algorithm is presented for training recurrent neural networks for identifying dynamic systems efficiently. Using this technique, the feedback connections of the network can be easily trained as feedforward connections. Tabu search which simulates the general tenets of intelligent problem solving is an iterative algorithm and works on a single solution. Due to this feature of the algorithm, depending on the initial solution, reaching the region in which the global optimum exists may require quite long time. Genetic algorithm based on genetic science and natural selection operates on a set of solutions and uses probabilistic transition rules. Therefore, it can easily find the region in which the global optimum exists. In order to overcome the disadvantage of standard tabu search mentioned above, new parallel tabu search models are proposed to improve the performance of the algorithm. The new models are based on the crossover and mutation operations of the genetic algorithm. These models combine the advantages of both genetic and standard tabu search algorithms. First, the performance of the standard tabu search and the proposed algorithms are tested for several well-known numeric and combinatorial optimisation test problems. Second, both algorithms are applied for training Elman neural networks to identify dynamic systems efficiently and their performances are compared to that of standard backpropagation algorithm.