Kayseri ili (merkez) geoteknik yapısı ve depremselliği
Geotechnical structure seismicity of Kayseri province
  1. Tez No: 109503
  2. Yazar: TUBA KAPLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACI BEKİR KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
IV ÖZET Mühendislik yapılarının çoğunun yapı - zemin etkileşiminden kaynaklanan taşıma gücü ve şekil değiştirme problemleri ile karşılaşma olasılıkları yüksektir. Buna rağmen ülkemizde, önemli mühendislik yapılan dışındaki binalarda genellikle zemin araştırmalarının yapılmadığı bilinen bir gerçektir. Özellikle deprem gibi önemli bir doğal afet karşısında zemin ve yapı yönünden yeterli olmayan projelerin yapılması ve uygulanması sonucunda can kayıplarının ve büyük hasarların meydana geldiği de bilinmektedir. Bu nedenlerle, bu çalışmada öncelikle zemin araştırmalarının önemi üzerinde durulmuş, Kayseri İli'nin geoteknik yapısı ve sismotektonik özellikleri incelenmiştir. Kayseri 'nin merkez ilçelerinin zemin yapısını değerlendirmek amacı ile Erciyes Üniversitesi ve çeşitli şirketler tarafından yapılan geoteknik değerlendirme raporlarından yararlanılmıştır. Kocasinan ve Melikgazi İlçeleri kendi aralarında gruplara ayrılarak zeminleri ortak olan mahalleler birleştirilmiş ve her gruba ait geoteknik değerlendirmeler yapılmıştır. Ayrıca, parametre tahmin yöntemlerine göre hesaplanan olasılık dağılımları yardımı ile Kayseri îli'nde meydana gelmesi beklenen depremlere ait büyüklük ve dönüş periyodu ile ilgili tahminler yapılmıştır. Ekler bölümünde Kayseri İli'ndeki mahalleler için yapılmış olan arazi deneylerinden S.P.T. ve dinamik sonda deney sonuçlan verilmiştir. Ayrıca, Kayseri İli'ne ait 1900- 2000 yıllan arasında aletsel dönem deprem kataloglarından elde edilmiş depremlerin listesi de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Most engineering constructions are likely to have problems about foundation bearing capacity and possible excessive deformations because of interaction between structure and soil. In spite of this fact however, in our country, except for important engineering constructions, soil investigation studies are usually not conducted. Also, it is known that lives are lost and great structural and economic damages occur due to natural disasters, particularly earthquakes, because of inadequate project design and insufficient application practices. In this study, a detailed and contemporary research on geotechnical and seismotectonic characteristics of Kayseri province has been performed. Geotechnical investigation repots prepared by Erciyes University and several companies have been used for the purpose of evaluating soil structure of central districts in Kayseri. Kocasinan and Melikgazi districts have been divided into groups and streets of common soil categories, and geotecnical evaluations of each group has been done. In addition, estimates of earthquake intensities have been made relating return periods to magnitudes by means of suitable probability distributions. In appendices, results of S.P.T. and dynamic sounding tests, which are one of the field experiments conducted for the districts in Kayseri, have been reported. In addition, lists of earthquake intensities obtained from the instrumental periodic earthquake catalogues from 1 900 up to 2000 for Kayseri have been also presented.