Kalp seslerinin EKG işaretleri ile birlikte eşzamanlı alınması ve bilgisayarla analizi
Obtaining synchronously of the heart sounds together ECG signals and analysing by computer
  1. Tez No: 109504
  2. Yazar: SEMRA KEMALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada kalp seslerinin Elektrokardiogram- EKG işaretleri ile birlikte eşzamanlı olarak takibi sonucunda kapak ameliyatı geçirecek hastaların ameliyattan önce ve ameliyattan sonraki klinik bilgileri bilgisayara kayıt edilerek, hastanın sağlığının hangi yönde ilerlediğine karar vermek için yardımcı bir yöntem geliştirilmeye çalışılmıştır. Kalp sesleri, steteskoba bağlı dış ortamdan yalıtılmış bir dönüştürücü ile, EKG işaretleri ise uygun EKG elektrodları ile alınmıştır. Her iki işarette ayrı ayrı kuvvetlendirme ve filtreleme bölümlerinden geçirilerek dijital bilgi haline dönüştülmüştür. Elde edilen dijital kalp sesi ve EKG bilgileri, tasarlanan bir Input/Output-I/O kartı üzerinden bilgisayara aktarılmaktadır. Çalışmada, kalp sesi ile EKG işaretlerinin eşzamanlı grafiği bilgisayarda Delphi programlama dilinde yazılmış bir yazılımla çizdirilmiştir. Bunun yanısıra zaman ekseninde kaydedilen ses işaretlerinin, tıbbi teşhis açısından yapılabilecek hataları en aza indirmek amacıyla, frekans eksenine taşınarak ve güç spektrumları çizdirilmektedir. Ayrıca kalp ses işaretinin sürelerinin tespiti ve güç spektrum grafiğinin alan hesabı yapılmaktadır. Böylece grafiklerin birbirleri ile karşılaştırılabilme imkanı sağlanmıştır. Gerçekleştirilen sistem Erciyes Üniversitesi Gevher Nesibe Hastahanesi Kardiyoloji Bölümü'nde kalp kapağı hastaları üzerinde çalıştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar diğer sistemler ile alınan sonuçları destekleyici olmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, the system was implemented which provided heart sounds synchronous ECG signals. This system has provided an auxiliary method to decide about heart disease status of operating heart valves patients. Healt sounds have been gotten by transducer insulated from surroundings and ECG signals have been gotten ideal ECG electrods. The heart sound and ECG signals have been amplified and filtered together sperately. In after this process, these signals have been converted to digital data and this digital data have transfered to computer via I/O card. Thus, the heart sounds and ECG signals results have been monitorized and stored by a developed software in Delphi Programme Language. In this way, the stored sound data have been demonstrated in graphics mode as alternative method for listening heart sounds method. However signals have been moved in freguency domain and drew power density by aim take down to lest faults for medical diagnosis of sound signals stored in time domain. Thus healt sound signals durations have been determined and calculated power density field. In this way, graphs can be compared by together. The realized system heve been trialed over healt valve daseases at Cardiology Depetmant in Erciyes Univercity Gevher Nesibe Hospital. The acquiring results have been supported results acquired by another systems.