Çocuklarda anne kalp atım sesinin dinletilmesinin anestezi derinliği üzerine etkisi
The effect of exposure to maternal heartbeat sounds with music on the depth of anesthesia in children
  1. Tez No: 297267
  2. Yazar: SENEM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HEVES KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmadaki amacımız bebeklere anne kalp atım sesi ve anne karnı seslerinin dinletilmesinin anestezi düzeyine etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya Hacettepe Üniversitesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilimdalı'nda prospektif olarak genel anestezi altında minör cerrahi uygulanacak olan 0-18 ay arası ASA I-II 40 çocuk dahil edildi. Oksijen ve sevofluran ile anestezi indüksiyonu yapıldıktan sonra, tüm hastalar BIS ile monitörize edildi. İdame %50 oksijen, %50 nitrözoksit içinde MAC 1,5 civarında tutalacak şekilde sevofluran titre edilerek idame sağlandı. Randomize olarak iki gruba ayrılan hastalar; birinci grup (Grup I ) anne kalp atım ve anne karnı sesi dinletilen grup, ikinci grup (grup II ) ortam gürültüsüne maruz bırakılan grup olarak ayrıldı. Grup I; indüksiyon sırasında anne kalp atım sesi ve anne karnı seslerinin olduğu bir kayıt kulaklık aracılığıyla dinletilmeye başlandı, inhalasyon anestezikleri kesildiğinde müzik kapatıldı. İntraoperatif tüm hastaların anlık EKG, kalp atım hızı, oksijen saturasyonu, non-invaziv kan basıncı monitorizasyonu BIS değeri, End Tidal Sevofluran değeri, End Tidal N2O değeri, End Tidal CO2 değeri, NB değeri, SaO2 değeri ile izlenerek, hasta tam uyanıp hemodinamisi stabil olana kadar takip edildi ve anestezi , cerrahi, ekstübasyon süresi kaydedildi.İki grup arasında demografik verilerde bakımından anlamlı bir fark yoktu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to assess the effect of exposure to maternal heartbeat and maternal womb sounds on the level of anesthesia in the infant. Forty patients between the ages of 0-18 months who were ASA class I-II and who were undergoing minor surgery at Hacettepe University Department of Anesthesiology were included in the study. All patients were monitored with BIS after anesthesia induction with oxygen and sevoflurane. Anesthesia maintenance was achieved through 50% oxygen, 50% Nitrous oxide with sevoflurane with a MAC value of 1,5. The patients were randomized into two groups; the first group (Group I) was exposed to maternal heartbeat and womb sounds and the second group (Group II) was exposed to the sound of the operating room environment. In group I, the maternal heartbeat and womb sounds were administered through earphones at the beginning of induction and the sounds were withdrawn when the inhalation anesthetics were turned off. Intraoperatively, the patients? ECG, heart rate, oxygen saturation, non-invasive blood pressure, end tidal N2O, end tidal CO2, NB values, SaO2 values were monitored closely until the patient was fully awake and stable, and the time periods for anesthesia, surgery and time to extubation were recorded. There was no siginificant difference between groups in terms of demographic characteristics.