Melanogryllus desertus pall. (Orthoptera:Gryllidae)'un çeşitli gelişim evrelerinde fosfolipit ve triaçilgliserol fraksiyonlarındaki yağ asiti içeriği
The Fatty acid compositions phospholipid and triacylglycerol fractions at various development stages of Melanogryllus desertus pall. (Orthoptera:Gryllidae)
  1. Tez No: 109505
  2. Yazar: KADRİ BOZKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAŞHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada laboratuvar şartlarında stok kültür ortamı üzerinde yetiştirilen Karaçekirge Melanogryllus desertus' un yumurtasının, 7., 8., ve son nimf evreleri, 1 günlük, 20 günlük ve 40 günlük ergin erkek ve dişi bireylerinin fosfolipit ve triaçilgliserol fraksiyonlarındaki yağ asitleri bileşimleri gaz kromatoğrafîk yöntemle ayrı ayrı analiz edildi. Analiz edilen böceklerin tüm gelişim evrelerinde yağ asidi bileşimlerinin büyük bir kısmını oleik, linoleik, palmitik ve stearik asitler oluşturdu. Palmitoleik, miristik ve linolenik asitler daha düşük yüzdelerde bulundu. Erkek ve dişi bireylerin çeşitli nimf ve ergin gibi değişik gelişim evrelerinde yağ asitlerinde artma ve azalmalar kaydedildi Bir günlük ve daha yaşlı erginlerde, nimf evrelerine oranla oleik asidin azaldığı, fakat buna karşılık linoleik asidin arttığı saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, fatty acid composition in phospholipid and triacylglycerol fractions of eggs, first, seventh, eighth and last nymphs stages, one - day, 20 - day and 40 - day old adult, males and females of black cricket Melanogryllus desertus grown in stock - culture media at laboratory conditions analysed by gas chromatographic methods. Large amount of fatty acid components at the all development stages of insects analysed were oleic, linoleic, palmitic and stearic acids. However, palmitoleic, miristic and linolenic acids were found to be at lower levels. There was an increase and decrease in fatty acids at different development stages such as various nymphs and adults of males and females insects oleic acid deceased in one - day old and older adults compared to nymph stages, whereas linoleic acid increased.