Akıllı şehirler için merkezi otopark yönetim sistemi tasarımı ve uygulaması
Design and implementation of a central car parking management system for smart city
- Tez No: 610761
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA ÜSTÜN ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Son zamanlarda, akıllı şehirler ve kaynakların verimli bir şekilde nasıl kullanılacağı konusunda önemli araştırmalar yapılmıştır. Otopark alanı özellikle çoğu büyük şehirde azdır ve park etme işlemini koordine etmek için akıllı sistemler gerekmektedir. Bu tezde, kalabalık alanlarda boş bir park yeri bulma sorununu çözmek için merkezi bir otopark yönetim sisteminin prototipi önerilmiştir. Önerilen sistem, nesnelerin interneti ve zigbee teknolojisi kullanılarak tasarlanmış ve uygulanmıştır. Bu sistemin temel özelliği, sürücünün kısa mesaj servisi veya interneti kullanarak boş park yerlerine bakabilmesi ve dilediğinde ayırabilmesidir. Blynk uygulaması, sürücülerin internet üzerinden park yerlerinin durumunu öğrenmesi için bir grafik kullanıcı ara yüzü olarak tasarlanmıştır. Buna ek olarak, bu sistem, otoparkın dolması durumunda sürücülerin rezervasyon talebinde bulunmasını sağlar ve boş bir park yeri bulunduğunda sürücüleri otomatik olarak bilgilendirir. Bu sistemin işleyişini düzenlemek için iki farklı yöntem önerilmiştir. Bu yöntemlerin amacı, otopark sistemin sürücüler ve park yöneticileri için daha kullanışlı bir duruma getirmektir. Bu sistem ayrıca sürücüler için rehber bir özellik taşımaktadır. Böylece sürücüleri, tercihlerine göre otopark girişine, çıkışına veya yaya çıkışına göre en yakın boş park yerine yönlendirir.
Özet (Çeviri)
Recently, there has been significant research focus on smart cities and how to use resources efficiently. Parking space, in particular, is scarce in most metropolitan areas and intelligent systems are required to coordinate parking. This thesis proposes a prototype of a central car parking management system to solve the problem of finding a vacant parking space in crowded areas. The proposed system was designed and implemented according to two different approaches. The first approach is based on internet of things technology while the second approach is based on zigbee technology. The key feature of this system is that the driver could look for, reserve vacant parking spaces remotely using short message service or by using the internet at the same time. Blynk application was designed as a graphic user interface that enables drivers to recognize the status of parking spaces. In addition, this system enables the drivers to reserve in advance in case the car parking was full, and would be notified automatically when a vacant parking space became available. Two different methods were suggested to organize the operations of this system. The motivation of these methods is to increase the benefits of parking system for the drivers and parking managers. This system includes guidance module; this module would guide the drivers to the nearest vacant parking space within the car parking according to the driver preferences. The nearest parking space is relative to the entrance, exit and pedestrian exit of the car parking.