Yüksek sıcaklığa dayanıklı epoksi reçinelerinin üretimi ve reçine üretimine etki eden faktörlerin belirlenmesi
Production of high temperature resistants epoxy resins and the definiton of the factors effecting their quality
- Tez No: 109529
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
m ÖZET Bir çok araştırmacı, ucuz ve özellikle yüksek sıcaklıklara dayanıklı yüksek teknoloji ürünleri geliştirmek için çalışmaktadır. Bu çalışma da uzay gemilerinin parçalarının yapımında kullanılacak yeni ürünlerin üretimine odaklanmıştır. Bu ürünler hafif olmalı ve uzay gemisinin atmosfere giriş ve çıkışındaki sıcaklık yükselmesine dayanmalıdır. Yüksek sıcaklık parçalanmaya neden olur. Bu amaca uygun yeni epoksi reçineler üretimi üzerine yapılan çalışmalar oldukça umut verici sonuçlar vermiştir. Bu çalışmada, bisfenol A' dan epoksi reçine ve epoksi novalak reçinesi üretilmiştir ve reçineler anilin, amonyak ve melamin gibi çeşitli aminler ile sertleştirilmiştir. Bu reçineleri sertleştirme için resol de kullanıldı. Epoksi reçinelere sertleştirici ilave edildikten sonra reçineler kok tozu ile karıştırılarak silindirik şekilli briketlerin üretimi için bağlayıcı olarak kullanılmıştır. Çeşitli sıcaklıklarda sertleştirilen briketlerin gerilme dirençleri ölçülmüştür. Briketlerin gerilme dirençlerinden elde edilen sonuçlar, novalak epoksi reçinelerinin yüksek sıcaklıklarda en yüksek gerilme direncini verdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
rv ABSTRACT Many research have been carried out to develop high technological products, which are relatively cheap and especially can resist to very high temperatures. In these researches it have been focused on the production of new products to be used in production spacecraft parts. These products should be light and can resist the temperatures develops during the spacecrafts the leaving out and entering into the atmosphere. This high temperature is caused due to friction. The results obtained from research carried out on the production of new epoxy resins suitable for this purposes have been found very promising. Therefore, the aim of this research is to develop a process for the production of epoxy resins, which can be suitable for this purpose. In this study, epoxy resin from bisphenol A and epoxy-novolac resins were produced. These resins were cured by different amines, such as; aniline, ammonia and melamine. Resols were also used as a curing agent for these epoxy resins. After adding these curing agents into the epoxy resins, these resins were used as a binder to produce cylindrical shaped briquettes from coke breeze. The briquettes were cured at different temperatures, and then their tensile strengths were measured. The results obtained from the tensile strength of these briquettes indicated that the novolac epoxy resins give the highest tensile strengths at high temperatures.