Amino reçinelerinin üretimi ve bağlayıcı olarak kullanılması
Production of amino resins and their utilization as a binder
  1. Tez No: 109530
  2. Yazar: ZELİHA AVCI (BAHAR)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
m ÖZET Üre formaldehit, (ÜF), reçineleri çoğunlukla sunta üretiminde kullanılır. Bu reçineler melamin formaldehit, (MF), reçinelerinden çok ucuzdur. Fakat suda kolay çözünürler ve formaldehit emisyonları da yüksektir. ÜF reçinelerinin bu dezavantajlarından dolayı, suntalar genellikle melamin formaldehit reçinesi emdirilmiş kaplama kağıtları ile kaplanırlar. Diğer taraftan melamin formaldehit reçineleri çok pahalıdır. Bu araştırmanın amacı melamin formaldehit reçinelerinin maliyetini azaltmaktır. Bu amaca ulaşabilmek için şu iki metod uygulanmıştır. Birinci metotta, ferklı formaldehit/üre mol oranı, (F/Ü), ve formaldehit/melamin mol oranlarındaki, (F/M), ÜF ve MF reçineleri ayrı ayn üretildikten sonra harmanlanmıştır. Optimum ÜF/MF harmanlama oranı tesbit edilmiştir. İkinci metotta, kopolimerizasyon ile melamin üre formaldehit, (MÜF) ve üre melamin formaldehit ÜMF reçineleri üretilmiştir. Diğer bir ifade ile, ÜF reçinesinin üretimi esnasında melamin veya MF üretimi esnasında üre ilave edilerek kopolimerler hazırlanmıştır. Bu iki metotla üretilen kopolimerler ve ayn ayn üretilen ÜF ve MF reçineleri bağlayıcı olarak kullanılarak kok tozundan silindir şeklinde briketler üretilmiştir. Briketler farklı sıcaklıklarda sertîeştirildikten sonra, onların gerilme dirençleri ölçülmüştür. Bu briketlerin gerilme dirençlerinden, reçinelerin kaliteleri ve optimum oranlan tesbit edilmiştir. Bu sonuçlar harmandaki optimum MF miktanmn %25-30 civarında olduğunu ve kopolimerlerde bu oranın %15-20 civannda olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Urea formaldehyde, (ÜF), resins are mainly used in the production of particleboard. They are relatively cheaper than melamine formaldehyde, (MF), x resin. They easily dissolve in water and their formaldehyde emissions are high. Due to this disadvantages particleboard are covered by melamine formaldehyde laminating papers. On the other hand, melamine formaldehyde resins are very expensive. The aim of this research is to reduce the cost of melamine formaldehyde resins. In order to achieve this, two methods were applied. In the first method, urea formaldehyde resins of different formaldehyde/urea mol ratio,(F/U), were blended with melamine formaldehyde resin of different formaldehyde/ melamine mol ratio,(F/M). The optimum blending rations of ÜF/MF were defined. In the second method, melamine urea formaldehyde, (MÜF), or urea melamine formaldehyde, (UMF), resins were produced by copolimerization. In other words, during ÜF resin production melamine were added into ÜF resin or visa versa. The resins produced by these two methods and also ÛF and MF resins alone are used as a binder to produce cylindrical briquettes from coke breeze. After curing the briquettes at different temperatures the tensile strength of them were measured. From the tensile strengths of these briquettes, the quality of the resins and the optimum blending ratio of urea formaldehyde/melamine formaldehyde mol ratio, (ÜF/MF), were defined. These results indicated that the optimum percentage of MF in the blend was around 25-30 %, while in these copolymers the percentage of MF was found to be 15-20%. «