Anilin esaslı reçinelerin üretimi ve bağlayıcı olarak kullanılması
Production of aniline based resins and their uses as binders
  1. Tez No: 109536
  2. Yazar: TUNCAY ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
m ÖZET Anilinin bilinen en eski ve en önemli polimeri polianilindir. Polianilinin iletken olması nedeni ile elektronik sanayiinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Eletrokimyasal ve kimyasal olmak üzere iki üretim şekli mevcuttur. Elektrokimyasal metod daha çok iletkenlik özelliğinin önemli olduğu yerlerde tercih edilmektedir. Ancak bu metod pahalı olduğu için iletkenliğin çok önemli olmadığı yerlerde kullanılmak amacı ile kimyasal yöntemle üretimi de yapılmaktadır. Polianilin dışında anilinin diğer bilinen polimeri anilin formaldehittir. Zayıf bağlama özelliğine sahip olan anilin formaldehitin bağlayıcı olarak kullanımı yeni reçinelerin üretilmesi ile terkedilmişti. Ancak son zamanlarda, çok yüksek sıcaklıklara (2000-2500° C) dayanıklı reçinelerin (örneğin fenolik, epoksi ve fenolik epoksi reçineleri gibi) mekanik özelliklerinin iyileştirilmesi ve sertleşmesinde anilin formaldehit tekrar önem kazanmıştır. Bu nedenlerle bu çalışmada, anilin formaldehit reçinelerinin kalitesine etki eden, pH formaldehit/anilin mol oranlan, üretim sıcaklığı, katalizör gibi faktörlerin etkileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Üretilen reçineler ile kok tozundan, silindirik briketler basılarak çeşitli sıcaklıklarda sertleştirildikten sonra bu briketlerin gerilme dirençleri (Tensile Strength) tespit edilmiştir. Ayrıca, bu üretilen anilin formaldehit reçinelerinin fenolik ve amino reçinelerini ne derece iyileştirdiklerini belirlemek amacı ile üre formaldehit, melamin formaldehit, resol ve novolak reçineleri ile değişik oranlarda harmanlanarak yeni bağlayıcılar hazırlanmıştır. Bu bağlayıcılar ile kok tozundan briketler üretilmiştir. Sertleştirildikten sonra briketlerin sertlikleri ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlar anilin formaldehit reçinelerinin pH'lanna bağlı olarak diğer amino ve fenolik reçineler ile çok uyumlu reçineler olduklarını göstermiştir. Anilin formaldehit ilave edilerek diğer reçinelerden hazırlanan bağlayıcılarla üretilen briketlerin hem dirençleri artmış hem de briketler esneklik kazanmıştır. Özellikle fenolik reçinelerin anilin formaldehit ilâvesi ile yüksek sıcaklığa dayanıklı ve çok sağlam yapıda briketler verdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
rv ABSTRACT The most important and the oldest polymers produced from aniline is polyaniline. Since polyaniline is very conductive it has been widely used in electronic industry. Electrochemical and chemical methods are the two well known methods from the production of polyaniline. Where the conductivity is the required important property of the resin electrochemical method is preferred for the production,but since this method is expensive, chemical method is applied when the conductivity is not the determining factor. Apart from polyaniline, the other known polymer of aniline is the aniline formaldehyde. Due to its weak bonding properties and the discovery of new resins,the use of aniline formaldehyde as a binder was abandoned. However, recently, in the modifications and hardening of the very high temperature resistant resins which can sustain up to 2000-2500 °C such as phenolic epoxy phenolic resins the application of aniline formaldehyde for these purposes is becoming very important again. Due to the above mentioned reasons, in this study, the factors (such as pH, aniline/formaldehyde mole ratio production temperature and catalysts) affecting the quality of the aniline formaldehyde resins were attempted to be determined. The resins produced were blended with coke breeze and then briquetted in to cylindrical shapes. After curing at different temperatures, the tensile strength of these briquettes were measured. İn addition to these, new binders were prepared by blending the aniline formaldehyde with phenolic and amino resins in different ratios. İn order to determine the modification of degree of aniline formaldehyde on these resins, the briquettes were prepared from the blended resins with coke breeze. These briquettes were cured and their tensile strengthhs were measured. The results obtained indicated that the aniline formaldehyde resins are very compatible with the phenolic and amino resins. This compatibility is dependent on the pH of the aniline formaldehyde. The briquettes produced from the blended binders showed much higher tensile strength and gained elasticity as well, especially, blended phenolic resins resulted in very strong briquettes of very high temperature resistance...«»-u,$