The Food and feeding of the mackerel (scomber scombrus linnaeus, 1758) in the North sea
Uskumru balığının (scomber scombrus linnaeus, 1758) Kuzey denizi'ndeki besini ve beslenmesi
  1. Tez No: 109538
  2. Yazar: EYÜP MÜMTAZ TIRAŞIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN CİRİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
V ÖZET Uskumru Balığının {Scomber scombrus Linnaeus, 1758) Kuzey Denizi' ndeki Besini ve Beslenmesi Bu çalışmada, 1991 yılı boyunca Kuzey Denizi'nde örneklenmiş 6721 uskumru balığının mide içeriklerinin inceleme sonuçları sunulmaktadır. Araştırmada uskumrular 5 cm aralığında boy sınıflarına ayrılmış ve avlanma mevsimleri ve bölgelerine göre değerlendirilmiştir. İncelenen midelerin %10'unun boş olduğu bulunmuş, ancak mide boşluk oranları mevsim, bölge ve balık boy sınıflarına göre değişiklik göstermiştir. Uskumru balığı çok çeşitli organizmalarla beslenmesine karşın, besininin önemli kısmını krustaseler ve genç balıklar oluşturmaktadır. Ağırlıkça en çok yenen krustaseler, öfasidler, kalanoid kopepodlar ve hyperiid amfıpodlardır ve sırasıyla toplam besinin %25, %16 ve %8'ini oluşturmaktadırlar. Yenilen balıkların miktarı ise toplam besin kompozisyonunun %38'ine karşı gelmektedir. Kum yılanbalıkları {Ammodytes spp.), özellikle 1991 yılının 2. çeyreğinde yenilen balıklar arasında baskın durumdadır. Ayrıca ringa balığı (Clupea harengus) ve Norveç tavukbalığı (Trisopterus esmarki) sırasıyla güney ve kuzey Kuzey Denizi'nde besinin önemli bir parçasını oluşturur. Besin kompozisyonundaki bölgesel farklılıklar, mevsimsel farklılıklardan daha belirgin bulunmuştur. Uskumrunun boyca büyüklüğünün, besin kompozisyonunun şekillenmesinde, fazla etkili olmadığı gözlenmiştir. Uskumru, büyüklükleri çok geniş bir aralıkta değişiklik gösteren organizmalarla beslenmektedir. Yenilen organizmaların büyüklüğü, genel olarak artan uskumru büyüklüğüyle birlikte artış eğilimi göstermektedir.VI Balıkların beslenmesini konu alan başka bir çok çalışmada olduğu gibi bu araştırmada da, farklı besin organizmalarının besin kompoziyonundaki göreceli önemini değerlendirmek için ağırlıkça yüzde ( %W ) ölçü olarak kullanılmıştır. Bu ve benzeri ölçümlerden elde edilen sonuçlar noktasal kestirimler olup çoğunlukla kesinlikleri hakkında fikir verebilecek ek bilgiler olmadan verilmektedir. Bu çalışmada bu tür kestirimler için, normal yaklaşım ve Monte Carlo simulasyon tekniklerinden“bootstrap”yöntemleriyle güvenirlik sınırlan oluşturulması için bir girişimde bulunulmuştur. Bu yöntemlerin uygulanmasında uskumrunun mide içeriği verileri kullanılmıştır. Her ne kadar besin organizmaları geniş taksonomik gruplara ayırılmış ve örneklem sayıları nispeten büyük de olsa, ağırlıkça yüzdelerin ortalamalarının güvenirlik aralıkları genelde çok geniş bulunmuştur. Av aracının her bir seferde yakaladığı av kompoziyonu içindeki benzerliğin mide içeriği kompozisyonundaki değişimlerde önemli bir etken olduğu bulunmuştur. Hem avlar arasındaki hem de her bir avın içindeki değişimleri değerlendirebilen bir bootstrap yöntemiyle ağırlıkça yüzdelerin ortalamaları için normal yaklaşıma göre daha gerçekçi güvenirlik aralıkları bulunmaktadır. Beslenme çalışmalarında kullanılan ağırlıkça yüzde ve benzeri diğer ölçütlerle ilgili belirsizlikerin çalışma sonuçlarına etkileri tartışılmıştır. Bu tür ölçütlerin, her zaman kesinliklerini değerlendiren güvenirlik sınırları kestirimleriyle birlikte sunulması önerilmiştir. vc.vV#£?££Xa&
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This work presents the results of the analysis of stomach contents of 6721 mackerel sampled in the North Sea throughout 1991. The analysis was made on a quarterly and regional basis for 5 cm predator length-classes. Altogether, 10% of the stomachs were empty, yet the observed percentage of empty stomachs varied with quarter, sub-area and length-class. Although mackerel were found to feed on a wide variety of prey, the main part of the diet consisted of crustaceans and young fish. By weight the major crustacean prey were euphausids, calanoid copepods and hyperiid amphipods, and they made up 25%, 16% and 8%, respectively, of the total diet. Overall contribution of fish prey was 38%. Sandeels (Ammodytes spp.) were the dominant fish prey, especially in the 2nd quarter of the year 1991. Also, herring (Clupea harengus) and Norway pout {Trisopterus esmarki) were important in the diet in the southern and northern North Sea respectively. The spatial variations in the food composition were more notable than the seasonal variations. The size of mackerel had generally very little influence on the food composition. Mackerel consumed prey of a great range of size. Prey size spectrum tended to increase with increasing predator size. As in many other fish diet studies, percentage composition by weight has also been used in this study to evaluate the relative importance of different prey types in the diet of mackerel. Since the results obtained using this and similar measures are only point estimates, and often reported without any indication of their precision. Here an attempt has been made to set confidence limits to these estimates via normal approximation and one of the Monte Carlo simulation techniques, namely, bootstrapping. Applications of these approaches have been demonstrated with the mackerel stomach contents data. The precision estimates of the average weightIV percentages were generally very poor, even when the prey items were grouped into major categories and sample sizes were comparatively large. Intra-haul correlation was found to be an important source of variation in the stomach contents composition. A bootstrap method which incorporated inter- and intra-haul variation, provided more realistic confidence intervals for weight percentages than the normal approximation. Implications of the uncertainty associated with these measures for the dietary studies have been discussed. Routine estimation of the precision of dietary measures is recommended.