Optimum safe dose estimation for carcinogenic agents (a case study using simulated data)
Kanserojenler için en güvenli doz kestirimi (benzetim verileri ile bir uygulama)
  1. Tez No: 109537
  2. Yazar: ÖZLEM EGE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SERDAR KURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
IV ÖZET İnsanoğlu kanserojen maddelerin varlığını uzun yıllar önce keşfetmiştir. Günümüzde üretilen ürünlerde kanserojen maddelerin arttığı, insanların daha çok bu tür maddelere maruz kaldığı gözlenmektedir. Bilinmelidir ki, hiç bir madde kendiliğinden kanserojen değildir. Bu maddeyi kanserojen yapan onun vücuda almış dozudur. Maruz kalman düşük-dozun kanser hastalığına olan etkisi son yıllarda birçok bilim adamının bu konuya olan ilgisini arttırmıştır. Dozun etkisinin araştırılması, en güvenli dozun tahmini tamamiyle bir istatistik problemidir. Güvenli doz, kanser oluşma oranını, kabul edilen düşük risk seviyesinden daha yukarı çıkarmayan doz olarak tanımlanır. Bir dozun kanser oluşma oranını artırıp artırmadığına,“0”doza (spontane doz) maruz kalındığında kanser oluşma oranı ile karşılaştırılarak bakılır. Güvenli düşük-dozu tahmin etmek için doz-yanıt ilişkisinin fonksiyonel biçiminin bilinmesi gerekir. Araştırmacılar, güvenli düşük-dozu tahmin etmek için bu güne kadar çeşitli model denklemleri geliştirmişlerdir. Bu çalışma, istatistiksel dağılım modellerine dayandırılarak, kanserojen maddeler için en güvenli doz miktarını tahmin etmekte kullanılacak, bir model denkleminin bulunmasını içermektedir. Model denklemi oluşturulurken aşağıdaki temel varsayım dikkate alınmıştır.. Tümör oluşumunun bekleme zamanının olasılık modeli yinelenen Weibull Sürecidir.Literatürde, konu ile ilgili farklı varsayımlar altında çeşitli model denklemleri oluşturulmuştur. Bu modellerin çoğunda, maruz kalman doz etkin doz olarak düşünülmüş ve buna dayanarak güvenli doz için tahminler yapılmıştır. Çalışma, yukarıdaki varsayım altında daha önce kullanılan modellerden daha farklı bir model oluşturmayı hedeflemektedir. Amacımız güvenli doz Ç'yi bulduğumuz modeli kullanarak tahmin etmektir. Çalışmanın sonunda bulunan model denklemine ilgili dağılımlardan benzetim yolu ile elde edilen veriler uygulanarak güvenli doz miktarları hesaplanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Human exposure to toxic substances has existed since antiquity. In recent decades humans have also been exposed to an increasing number and variety of man-made chemicals. No substances is a poison by itself, it is the dose that make a substance a poison. During the last few years scientist became increasingly concerned with the problem of assessing the risk to the general population of exposure to low-doses of substances that may possibly be carcinogenic. This is inherently a statistical problem. The definition of safe dose currently being considered is that it should not increase the cancer incidence rate by more than (acceptable) low risk level, the increase being defined by comparison with so called spontaneous cancer“incidence rate”, i.e. zero dose cancer incidence. We should known the functional form of the dose-response relationship for estimate the safe dose. Researchers have developed several models to estimate the safe dose. In this thesis we introduce that one procedure to estimate safe doses, named exposed or administered dose, for carcinogenic or toxical materials. The model, relying on statistical distribution, takes into account a major assumption, which is explained below.. The probabilistic model underlying the waiting time of occurrence (such as tumor occurrence, etc.) is a renewal Weibull Process.m The literature on the topic is full with various models, using different assumptions. Most of these models considers the administered dose as effective dose, the derived model are built on this basis, and the safe doses estimated using extrapolations near low risk doses. Under the this assumption we can reach a different model than used before. Our derived model will be our working model in order to estimate the effective safe dose \. We intend to estimate \ using the our final model. At the end of the study, we have estimated optimum safe dose to apply the procedure by using simulated data on computer according to the underlying model and distribution. It has been observed that safe doses estimated by simulation study decrease the probability of the occurrence of tumor in animals. This result denotes that the equation we obtained is appropriate for using in the estimation of safe dose.