Ege bölgesinde ekonomik değeri olan bazı balık türleri ile genetiksel karyotip araştırmalar
Genetic karyotype research on some fish species of Aegean area which have economic value
- Tez No: 109539
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN CİRİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET“İzmir Körfezi'nde Ekonomik Değeri Olan Baza Balık Türleriyle Genetik Karyotip Araştırmalar Üzerine”olarak yola çıktığımız bu çalışmada, nihai sonuçta ekonomik bir değer yüklenebilecek olan genetik çalışmaların canlı türlerine göre değişik teknikleri içermesi ve değişen tekniklere göre değişik verimde sonuçlar elde edildiği gözlenmiştir. Bizim incelemelerimizde örneklerimiz olan su canlılarında böbrek dokusu ile yapılan karyotip izleme çalışmaları, kan örnekleri ile yapılan aynı tip çalışmalardan teknik olarak daha verimli sonuçlar vermiştir. Tez çalışmamızda denenen değişik tekniklerin, hangi tür çalışmalarda önerilebileceği ve çalışmalar sırasında çevresel değişkenlerle artabilecek olan çalışma risklerinin sonuca en az yüzde ile yansımasının koşullan üzerinde durulmuştur. Yumurtlama alanlarının tespiti, alt türlerin oluşumu ve yeri türlerin oluşumunda etkili olan izole edilmiş yaşam alanlarının belirlenmesi gibi önemli bilgilerin elde edilmesinde genetik biliminin çok önemli bir yardımcı bilim dalı olduğu düşünülmelidir. Bu yöndeki çalışmalarda daha az risk taşıyan, daha verimli sonuçlar almaya yönelik yeni tekniklerin denenmesi, türe, yaşam ortamına, canlının fiziksel özelliklerine göre değişen çalışma özellikleri tek tür örnek alınarak özelleştirilmiştir. Böyle bir deneysel çalışmanın daha önce pek çok canlı türü için yapılmış olması bu canlı türlerinin tanımı, gelişimi ve evrimi konusunda bizi ayrıca bilgilendirmiştir. Genetik yapısı hakkında bilgi edinebileceğimiz canlı türü ile ilgili olarak tür ıslah çalışmaları, gelişimin süresinin belirlenip yeniden biçimlendirilmesi, cinsiyetinbelirlenmesi ve tercihi, et-süt-yumurta gibi türden alınan verimin arttırılması ve ayrıca hastalıklara karşı savaşımda dayanıldı türlerin yetiştirilmesi gibi artılar sağlanabilir. Kromozomal düzeyde yapabildiğimiz çalışmalarımız kromozomlanrr sayı, biçim ve olabilecek anormallikleri gözleme şansı verecektir. Daha ileri tetkiklerle gen düzeyinde araştırmalar laboratuvar koşullarının uygun olması durumunda günümüz teknolojisinde mümkün olabilmektedir. Gen düzeyindeki çalışmalar türe tamamen egemen olma şansı verecektir. Tür üzerindeki bu otorite özellikle yetiştiricilik, gıda-beslenme sanayiinde sınırsız ekonomik avantaj sağlaması dolayısıyla bu konuda çalışan üretici girişimcilerle entegre çalışılması gündeme getirilebilir. Bu entegrasyonun gerçekleşmesi sonucunda hem bilimsel, hem ticari anlamda elde edilecek kazanımlar karşılaşılan pek çok sorunu kısa zamanda ortadan kaldıracaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As a result of our study named“Genetic Karyotype Research on Some Fish Species of İzmir Bay Which Have Economic Value”, we observed that the genetic works that can have an economic value needs different techniques depending on the type of the creature and depending on different techniques the efficiency also varies. In our karyotype studies, the result reached through the examination of kidney cells of sea creatures were much efficient when compared to the result reached through the examination of blood samples in similar studies. In our thesis studies, we paid attention; to reveal which techniques can be proposed in which kind of studies and to the conditions of minimizing the negative effects of the study risks which can be increased by the environmental variables. It should be accepted that“genetics”is a very important and helpful science branch in finding out; the egg laying areas, formation of sub-species and isolated areas which are effective in the formation of new species. We specialized this study of trying new techniques to reach more efficient and less risky results by taking only one species into consideration with respect to its type, living environment and its physical characteristics. The existence of such empirical studies on quite a number of living creatures helped us on the description of these species, their development and evolution. When we have knowledge about the genetic structure of a living organism; we can work on the betterment of the species, find out the growth period, the sexuality and manipulate them, to improve the productivity of the organism with respect to productlike meat, milk and egg and lastly to strengthen the organism against all kinds of diseases. Studies on chromosomal levels will give us the chance of having knowledge about the amount, shape and possible abnormalities of the chromosomes. Much further examinations leading to researches on genetic level are possible with today's technology with the presumption that we have suitable laboratory conditions. These level of studies will give us the chance of fully controlling the species. Such controlling abilities will give us quite a number of economical advantages with respect to breeding, food and nutrition sectors, bringing up the need of cooperative works with entrepreneur producers. The advantages of such a cooperative work will help us to eliminate the problematic situations that faces us in a short time period. Ilâlıl