Computation of unsteady flows in hydraulic systems with hydraulic machinery
Su makinası içeren hidrolik sistemlerdeki kararsız akımların hesaplanması
- Tez No: 109540
- Danışmanlar: PROF.DR. M. ŞÜKRÜ GÜNEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hidrolik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ill ÖZET Su iletim sistemi, su dağıtım şebekesi veya sulama sistemi gibi bir hidroelektrik sistemi projelendirilirken hassas bir su darbesi hesabı gerçekleştirilmelidir. Değişken akım oluşturan durumların çoğunluğu pompaların devreye girmesi veya durdurulması ve bunlara bağlı olarak vanaların açılması veya kapanmasından kaynaklanmaktadır. Santrifüj pompa içeren sistemlerde oluşabilecek ani elektrik kesintileri ciddi zararlara sebep olabilmektedir. Ortaya çıkan basınç değişimleri hassas bir şekilde belirlenmeli ve gerekiyorsa önlem alınmalıdır. Bu çalışmada iki sulama pompaj sistemi incelenmiştir. İstasyonlardan biri aşırı basınçlara karşı hava kazanlanyla korunmuştur. Temel denklemler ve sayısal çözümleri anlatıldıktan sonra pompa karakteristiklerinin hesaba katılma şekli verilmiştir. Ani elektrik kesilmesine bağlı olaral oluşan basınç değişimleri deneysel olarak ölçülmüş ve nümerik olarak hesaplanmıştır. Deneysel çalışmada, basınç dalgalanmaları pompanın hemen mansabında bir basınç ölçer yardımıyla ölçülmüş ve kaydedilmiştir. Sayısal çözümde, santrifüj pompaların kararsız rejimdeki davranışları iki farklı yaklaşım kullanılarak incelenmiştir; boyutsuz parametreler ve karakteristik eğri değerleri.İletim hattının değişik kesitlerindeki basınç yükseklikleri ve hızlar hesaplanmış ve basınç ölçerin yerleştirildiği kesitteki sonuçlar deneysel sonuçlarla karşılaştınlmıştır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT When a hydraulic system such as water conveying system, water distribution network or irrigation system is designed an accurate transient analysis must be performed. Many of the transient situations involve the start-up or stoppage of pumps and the opening and closing of valves associated with them. Sudden power failure in the centrifugal pump included systems may be cause a serious damage. The resulted pressure changes must be accurately determined and if necessary some precautions must be taken. In this study, two different irrigation pumping systems are investigated, one of them being protected by air chambers against the excessive pressures. After describing basic equations and their numerical solutions, the handling of pump characteristics is treated. The pressure changes due to the sudden power failure are measured experimentally and computed numerically. In the experimental study, pressure fluctuations at just downstream of the pump are measured by means of a pressure transducer and they are recorded. In the numerical solution, transient state behavior of the centrifugal pumps are explored by using two different approaches, namely; dimensionless parameters and characteristic curves values. Pressure heads and velocities at different sections of the discharge line are computed and the results corresponding to transducer location are compared with those obtained from the experiments.