Water quality management by hydro-institutional mapping approach
Hidro-kurumsal haritalama yaklaşımı ile su kalitesi yönetimi
  1. Tez No: 109551
  2. Yazar: FİLİZ BARBAROS
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. NECDET ALPASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Son yıllarda karşılaşılan temel sorun, mevcut su kaynaklarına göre ihtiyaç duyulan miktar ve kalitede suyun sağlanabilmesidir. Bunun ana nedeni, su kullanımında miktar artışına ve çeşitliliğine sebep olan, hızlı nüfus ve endüstri artışıdır. Dolayısıyla, mevcut durumu iyileştirmeye yönelik, su miktarı ve kalitesi yanında, kullanıcıları, kirleticileri ve yöneticileri de kapsayan“Entegre Su Kaynaklan Yönetimi”(ESKY) adı verilen bir yaklaşıma ihtiyaç duyulmuş ve geliştirilmiştir. Çok yönlü perspektifi ile, ESKY, havzayı baştan başa değerlendirme imkanı sağlamaktadır. ESKY'nin kısıtlayıcı unsurlarından biri olan su kalitesi, havzalarda gün geçtikçe çok daha fazla önem kazanmaktadır. Su kalitesindeki bozulmalar, su tahsisini doğrudan etkilemekte ve su kıtlığına neden olmaktadır. Gediz Nehri Havzası da bu kirliliğe sahip olan havzalardan biridir. Sunulan çalışmada, ESKY yaklaşımı, özellikle su kalitesi dikkate alınarak, mevcut veriler doğrultusunda Gediz Havzası koşullarına uygulanmıştır. Aynı zamanda sunulan çalışmada, QUAL2E modelinin örnek havza koşullarına uygulanması ile, matematiksel modellerin ESKY yaklaşımında etkin kullanımı da vurgulamaktadır. Matematiksel modeller, doğal koşulların matematiksel ifadelerle tanımlanmasını sağlayan, yönetim ve karar verme süreçlerinde kullanılan etkili araçlardır. Mevcut verilerin sınırlı olması, diğer taraftan güncel olmaması, çalışmada elde edilen sonuçların mevcut durumu tam anlamıyla yansıtmamasına neden olmuştur. Sunulan ESKY yaklaşımı, ana bileşenleri ve yöntemi ile, güncel ve sistemli veri temini koşullarında, gelecek çalışmalara bilimsel bir temel teşkil edebilecektir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the main problem is to provide sufficient amount of water in desired water quantity and quality under conditions of available water resources. The major reason is great increase in population and industrialization that cause an increase in the number and variety of water uses. Consequently,“Integrated Water Resources Management”(IWRM) approach has been developed to improve the existing conditions in terms of water quantity and quality by taking water users, polluters and managers into consideration. Because IWRM has a multi-disciplinary perspective, it is possible to evaluate every detail throughout the basin. In decision making for development and management for water resources, IWRM approach is currently emphasized for various purposes. Water quality, one of the limiting issues in IWRM, has gained great importance in more basins. Degrading water quality directly affects water allocation and leads to water scarcity. Gediz River Basin, with about millions of inhabitants, is currently one of the most highly polluted basins. In the presented study, the IWRM approach is applied to the case basin using the available data especially in terms of water quality. The presented study also emphasizes the widespread use of mathematical models in IWRM approach by the use of QUAL2E model in the case basin. Mathematical models are effective tools in management and decision-making stage so that it is possible to identify the natural conditions in mathematical terms. Because the available data on the case basin are limited and not updated, the results do not reflect the current status in terms of water quality. The stated IWRM approach with its major components and methodology can be a scientific basis for managers and decision-makers of a basin in case of updated and systematic data.