Fitoplanktonik toksinlerin gıda zincirindeki denizel canlılarda tayini üzerine bir araştırma
The Study on the determination of the phytoplanktonic toxins in food chain of marine organisms
  1. Tez No: 109550
  2. Yazar: SİBEL GÖÇER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞÜKRAN CİRİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Canlı Deniz Kaynakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Fitoplanktonik toksinlerden saksitoksin (PSP) ve domoik asitin (ASP) gıda zinci rindeki denizel canlılarda tayini üzerine yapılan bu araştırmada, fikotoksinlerin en hızlı ve en yoğun şekilde biriktiği çift kabuklu yumuşakçalardan (Mollusca, Bivalvia) Mytilus galloprovincialis ilk belirleyici (primer indikatör) olarak seçilmiştir. Bu türün dışında, özellikle ihracatta önemli yer tutan diğer tür Tapes decussatus'te, likit kromotografi.de (HPLC) gerçekleştirilen analizlerle fitoplanktonik toksinler açısından incelenmiştir. Fikotoksinler gıda zincirinde planktonla beslenen zooplanktonik predatörler ta rafından alındığı gibi, doğrudan çift kabuklu yumuşakçalar tarafından da alınarak bu canlılarda birikime uğramakta, gıda zincirinin daha ileri aşamalarında balıklar veya diğer deniz canlılarına geçerek insana ulaşmaktadır. Diğer çift kabuklulardan daha yüksek düzeyde toksinleri bikirtiren midyeler, toksik fitoplanktonik aşın üremelerde ilk belirleyiciler olarak kullanılmaktadır. İklimsel ve hidrografik etkenlerin yanısıra, antropojenik nedenlere bağlı olarak özellikle kıyı bölgelerde görülen ötrofikasyon olayı, toksik ve toksik olmayan fitop lanktonik organizmaların aşın üremesini de beraberinde getirmektedir.“Red-tide”olarak da adlandırılan, bu aşın fitoplanktonik alg çoğalmalannda üretilen fikotoksin ler, hem deniz canlılannı, hem de insan sağlığını tehdit ederler. Dinoflagellat grubu algler tarafından üretilen Paralytic Shellfish Poisoning (PSP), Diarrhetic Shellfish Poisoning (DSP), Neurotoxic Shellfish Poisoning (NSP) ile dia- tome kökenli Amnesic Shellfish Poisoning (ASP), bu konuda dikkat çeken en önemli biyotoksinlerdir. Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi, ülkemizde de fikotoksinlerin deniz ürünleritüketimi ve ihracatında yaratacağı sağlık ve ekonomiye yönelik sorunlar, bu konuyla ilgili fitoplankton ve fikotoksin izleme-kontrol programlarının uygulanmasını gerekli kılmaktadır. Bu amaçla, 1999-2000 yılı boyunca aylık peryotlarda, İzmir Körfezi'n- den toplanan çift kabuklu yumuşakçalar dan M. galloprovincialis ve T. decussatus türlerinde, saksitoksin (PSP) ve domoik asit (ASP) analizleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca aynı dönemde alınan deniz suyu örneklerinde, fitoplanktonik organizmalar kalitatif ve kantitatif yönden incelenmiştir. Saksitoksin tespiti, prekromotografik oksidasyon kullanarak, yüksek performanslı likit kromotografide (HPLC) fluoresans saptamayla gerçekleştirilmiştir. Tespit limiti 65 ng/gr, geri kazanım % 75-80'dir. Domoik asit tespiti; HPLC'de, UV absor- bansında, hızlı ekstraksiyon yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Tespit limiti, 125 ng/gr, geri kazanım % 80-90'dur. Yapılan analiz sonuçlarına göre, körfez sularında PSP'ye neden olabilecek toksik dinoflagellata ve çift kabuklu yumuşakça örneklerinde saksitoksine rastlanmamıştır. ASP'ye neden olabilecek diyatomlardan Pseudonitzchia pungens'in ürediği körfez su larında, çift kabuklu örneklerde iz düzeyinde de olsa domoik asit saptanmıştır (mak simum 0.534 Hg/gr). Saptanan domoik asit düzeyleri, insan tüketimi için kabul edilen limitin (20 |ig/gr) oldukça altındadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The Study on The Determination of Phytoplanktonic Toxins in Food Chain of Marine Organisms In the present study, the phytoplanktonic toxins; saxitoxin (PSP) and domoic acid (ASP) in the food chain of marine organisms are determined in the bivalve molluscs Mytilus galloprovincialis that the fast and dense accumulation have been observed as a primary indicator. Besides M. galloprovincialis, another species, Tapes decussatus, that has been important in export was also analyzed by HPLC for phytoplanktonic toxins. Phycotoxins are taken up by zooplanktonic predators or consumed directly by bi valves and have been accumulated in these organisms, then it goes through fish and other marine animals up to men by the food chain. Mussels are used as a primary in dicator for the toxic phytoplanktonic blooms, because they accumulate toxins at a greater rate than the other bivalve molluscs. Eutrophication phenomena particularly in marine coastal waters depends on cli matic and hydrographic factors in addition to anthropogenic ones. The occurence of eutrophication causes the toxic and non-toxic phytoplankton blooms. Red-tide caused by phycotoxins produced phytoplankton has been appeared to be potentially harmful for marine animals and human health. The most important biotoxins are; Paralytic Shellfish Poisoning (PSP), Diarrhetic Shellfish Poisoning (DSP), Neurotoxic Shellfish Poisoning (NSP) originated from di- noflagellate and Amnesic Shellfish Poisoning (ASP) originated from diatom.V Starting from this point of view, health and economic problems in relation with phycotoxins after the seafood consumption and the exportation oblige to be made a program for controlling and monitoring of phytoplankton and their toxins in our country as the other countries in the world have been done. For this reason, saxitoxin (PSP) and domoic acid (ASP) in the bivalve molluscs -M. galloprovincialis and T. decussatus species- which were harvested from Izmir Bay in monthly periods, during 1999-2000 year were analyzed. Qualitative and quantitative examination of phyto plankton has been done in the same seawater samples. The detection of saxitoxin was performed by High Performance Liquid Chroma tography (HPLC) with fluorescence detector using prechomatographic oxidation. The detection limit was 65 ng/gr and the recovery was 75-80 %. The detection of do moic acid was also performed by HPLC with UV absorbance detection using rapid exraction method. The detection limit was 125 ng/gr and the recovery was 80-90 %. The results of the study show that saxitoxin in bivalve molluscs and dinoflagellate which can cause PSP in seawater samples have not been detected. Nevertheless do moic acid in bivalve is below (max. 0.534 M-g/gr) the acceptance limit (20 (ig/gr) for the human consumption even if diatom Pseudonitzchia pungens which can cause ASP had been observed in Izmir Bay during the study period.