Balçova-Narlıdere jeotermal sisteminin izleyiciler ile incelenmesi
Investigation of the Balçova-Narlıdere geothermal field with the tracers
- Tez No: 109552
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞEVKİ FİLİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Balçova-Narlıdere jeotermal eneıji sahası, onbinlerce insanın daha rahat ve sağlıklı yaşaması için 630.000 m2 kapalı alanın ısıtılmasında kullanılmaktadır. Uygulama, dünyadaki en büyük jeotermal enerjili bölgesel ısıtma projelerinden birisidir. Jeotermal akışkanın doğal dolaşımı ve re-enjeksiyonun rezervuara etkisi bu çalışmanın ana araştırma konusudur. Çalışma alanında belirlenen 17 adet kuyu ve kaynakta periyodik su analizi, 14 örnekte oksijen- 18, döteryum ve trityum analizi, 7 kuyuda kondanse olmayan gaz ölçümleri ve 4 örnekte gaz analizi yapılmıştır. Su kimyası çalışmaları sonucunda örneklenen sıcak suların genel olarak Na-HC03-Cl türünde, çözünmüş toplam katı madde miktarı 2000 ppm'den az, hafif tuzlu sular sınıfında ve nötr karakterli oldukları saptanmıştır. Rezervuarda kondanse olmayan gazların miktarı 1000 ppm'den daha azdır. Kaynaklar çevresinde ve çalışma alanında travertenleşme ve traverten oluşukları yoktur. Sahadaki jeotermal su“ısınmış yeraltısuyu”veya“derin klörürlü sularla bolca karışmış yüzey sulan”olarak tanımlanabilir. Sahaya GB yönünden yer altı sularının girdiği saptanmıştır. Hazne kaya sıcaklığı, için katyon, silika ve silika-klor karışım modellerinde yararlanılmıştır. Suların Na-K-Mg iyonları açısından dengeye ulaşmamış olması katyon jeotermometre sonuçlarını şüpheli kılmaktadır. Silika jeotermometreleri ve silika-klorür karışım modeline göre hazne kaya sıcaklığının 168-190 °C arasında olabileceği hesaplanmıştır. İzotop analizleri de çalışma alanında 180 zenginleşmesinin düşük olduğunu göstermekte, sahanın orta entalpili (
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Balçova-Narhdere geothermal field is used for heating of 630.000 m2 closed area for the welfare of thousands of people living in the region. This application is one of the largest geothermal energy based district heating projects in the world. Natural circulation of geothermal fluid and its effect on the re-injected reservoir are the main research topics of this study. In the study area, periodical water analyses at totally 17 wells and springs, oxygene-18, deuterium and tritium analyses at 14 localities, non-condensed gas measurements on 7 wells and gas analyses at 4 localities were performed. Results of water analyses yield that thermal waters are generally Na-HCOj-Cl type waters, they have a neutral character and they are slightly saline waters with total dissolved solid (TDS) contents less than 2000 ppm. The amount of non-condensed gases in the reservoir is less than 1000 ppm. Travertine deposits isn't observed around the hot springs. These characteristics indicate that geothermal water in the Balçova-Narhdere field is“heated groundwater”or“peripheral water mixed with deep chloride waters”. It is determined that the presence of recharging ground waters from the S W of the field. In order to predict reservoir rock temperature, cation and silica geothermometers and silica-chloride mixing model were utilized. Results of cation geothermometers should be interpreted cautiously since waters have not been fully equilibrated with Na, K and Mg ions. On the basis of silica geothermometers and silica-chloride mixing model, reservoir in temperature was estimated to be 168-190°C. Isotope analyses indicate that O content in the waters is low and the field has an intermediate enthalpy (