Interactive medical volume visulization for surgical operations
Ameliyatlar için interaktif tıbbi görüntüleme
- Tez No: 109553
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÖZMEHMET
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, ameliyat planlamasında, eğitiminde ve ameliyat sırasında kullanılabilecek bir operatör destek sistemi geliştirilmiştir. Bu sistemde temel amaç, operatörün bir HMD (Head Mounted Display), kamera ve güçlü bir bilgisayar sistem ile donatılması ve ameliyat şurasında gerekebilecek tüm bilginin ameliyat bölgesinin gerçek video görüntüsü üzerine bindirilmesidir. Sistem, önceden alınmış iki veya üç boyutlu MRI (Magnetic Resonance Imaging) and CT (Computed Tomography) görüntüleri ve hastanın gerçek zamanlı diğer verilerini işleyebilir. İşleme bölümü gürültü engelleme ve eşikleme gibi ön işleme algoritmalarım, MRI için, bölütleme yoluyla doku belirlemesi, CT ve MRI için, üçgenleme yoluyla üç boyutlu yüzey belirlenmesi ve son olarak OpenGL grafik kütüphanesi kullanılarak üç boyutlu görüntüleme işlemlerini kapsar. Aynı zamanda bir ve iki boyutlu işaretler de görüntülenebilir. Bu yöntemle, ameliyat basan oranının arttırılması, operatör konsantrasyonunun bütün işlem boyunca sağlanması, operasyon süresinin kısaltılması ve daha verimli bir ameliyat planlama sisteminin oluşturulması beklenmektedir. Çalışma aynı zamanda, tıpta uzak noktalar arasındaki işlemleri konu alan telemedicine alanındaki çalışmalar için e ilk adım niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis,“A Surgeon Assistance System”, which can be used in surgery, surgical planning, and education, has been designed. The main idea lying in this approach is to equip the surgeon with a Head Mounted Display (HMD), a camera, and a powerful computer system, and overlay all information, which may required during the operation, on the real-time video signal acquired from operation area. The system processes pre-scanned two and three-dimensional MRI (Magnetic Resonance Imaging) and CT (Computed Tomography) data and other real-time vital signs of the patients. The processing phase consists of pre-processing routines such as noise cancellation and thresholding. Processing stage consists of segmentation for tissue classification for MRI; triangulation in order to create three dimensional surfaces for both MRI and CT, and finally, three dimensional visualization routines by using OpenGL library. Also, one and two-dimensional information can be displayed instead of three-dimensional views. By the help of this approach, it is expected that, the success rate of the surgery can be increased, concentration of the surgeon may be save during all operation, the operation time may be decreased, and more efficient surgery planning possibilities can obtained. This work is also the first step for telemedicine system, which includes remote actions in medicine.