Betonarme taşıyıcı sistemli yapıların güçlendirilmesinde beton elastisite modülü değişiminin yapısal çözümlemedeki etkisi
The Effect of the change in the modulus of elasticity of concrete, upon the structural analysis in the process of the reinforced concrete structures
- Tez No: 109559
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ZAFER ALKU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
n ÖZET Ülkemizde son yıllarda meydana gelen yersarsıntılarının ardından, yeni yapılacak yapılara ait dizayn şartnamelerinin değiştirilmesinin yanısıra, güçlendirilen yapı sayısı da artmıştır. Yapılarda, gerek proje ve imalat esnasında yeterli mühendislik hizmetlerinin verilememesi, gerekse kullanım amaçlarının değiştirilmesi nedeniyle tesbit edilen kusurlu durumların varlığı da güçlendirmeye olan talebin artmasında başlıca sebep olmuştur. Binaların güçlendirilmesine olan talebin artmasına rağmen, ülkemizde bu konuyla ilgili resmi bir şartname olmaması, yapılan projelerin doğruluğunun kontrolünü de zorlaştırmaktadır. Her ne kadar bu konuyla ilgili yayınlanan kitap ve makalelerde, güçlendirme analiz ve uygulamaları hakkında geniş bilgilere değinilsede, yapılan projelerin özellikle analizlerinde, kişilere göre farklı yorumlara rastlanmaktadır. Bu çalışmada, yapılarda uygulanabilecek güçlendirme yöntemleri üzerine bilgiler verilmiş ve yapı elemanlarında mevcut beton malzemesi ile eklenecek beton malzemesine ait elastisite modülü değişimlerinin, eleman iç kuvvetlerine etkisi sayısal örneklerle incelenmiştir, örneklerde, güçlendirmesi yapılacak yapı elemanının, mevcut beton ve yeni yapılacak beton elemanı elastisite modülleri dikkate alınarak modellenmesiyle, toplam kesit ve azaltılmış bir elastisite modülü kullanılarak modellenmesi arasında oluşan eleman eksenel yükü, moment ve kesme kuvveti ferklıhkları tablolarda gösterilmiştir. Sonuç bölümünde ise, çalışmada yeralan modellemelerde, eleman içersinde oluşan kuvvetlerin farkhhklannın önemi yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ra ABSTRACT After the big earthquake disasters that Turkey had experienced in recent years, in addition to the newly introduced Codes, the number of buildings that have been strengthen has increased. One of the major needs for the buildings to be strengthen is the lack of quality of the engineering service both during the project and the construction process, as well as the change of the use purpose of the building during time. Although the demand for the strengthening the structures is increasing day by day the control of the quality of the project and construction is insufficient because of the lack of Codes regarding to this issue. There are so many books and articles about the analysis and construction methods of the strengthening structures but especially in the analysis process there are some different ideas depending on the researcher. In this study some methods that are used in strengthening the structures has been mentioned. In addition to this the effect of the change of the modulus of elasticity of the newly added concrete on the internal forces of the structural members has been investigated. In the analysis the modulus of elasticity of the structural member that is strengthened has been taken as both for the existing a newly added concrete by using a proportion depending on their areas. In the other analysis the modulus of elasticity of the new section has been reduced. By using both type of analysis the change of the internal forces, axial force, shear force, bending moment, has been illustrated by tables. In the conclusion part comments on the effect of the modeling on the internal forces of the strengthened member has been said.