The Social cost due to the improper management of İzmir Bay
İzmir Körfezi'nin iyi yönetilememesinin bedeli
  1. Tez No: 109564
  2. Yazar: CEYLA İNMELER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AKYARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
VI ÖZET Dünyanın sayılı doğal körfezlerinden biri olan izmir Körfezi, akılcı ve uzun vadeli bir“körfez yönetim planı ”ran geliştirilip uygulanamamasından dolayı 1960'lı yıllardan başlayarak hızlı bir kirlenme sürecine girmiştir. 2000'li yıllarda ise kirliliğin yarattığı sorunların, özelde İzmir kentine ve genelde Türkiye'ye getirmiş olduğu olumsuzlukların durdurulması öncelikli bir hedef konumuna gelmiştir. Son dönemde ise; konu - özellikle îzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından - daha tutarlı ve geniş kapsamlı bir bakış açısı ile ele alınmakta ve yitirilen güzellik ve estetik geri kazanılmaya çalışılmaktadır. Bu tezde sözü edilen kirlenme sürecinin son 10 yılı (1990-2000 yılları arası) ele alınarak izmir Körfezi'nin iyi yönetilememesi sonucu ortaya çıkan sosyo-ekonomik kayıplar belirlenmiş; bu kayıplar için hem İzmirli' lerin, hem de Türkiye'nin ödemiş olduğu parasal bedeller ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Izmir Bay, one of the world's“natural bay”, has been polluted rapidly in the past 40 years. This rapid pollution was the result of irrational short-term decisions which ended as improper management. By the 2000's the precautions to stop the problems aroused from the results of pollution has become a primary target for Turkey in general and for Izmir in particular. Lately this issue is being taken into consideration more consistently and with a wide-ranged vision by the Metropolitan Municipality of Izmir. Efforts to regain the lost beauties and aesthetics are gaining importance. In this thesis, the result of an improper management of Izmir Bay and its effects on both Izmir and Turkey have been discussed from the socio-economic loss and the cost of price paid point of views.