A Microcontroller based PC configurable universal time relay block
Mikrodenetleyici tabanlı PC'den konfigüre edilebilir üniversal zaman röle bloğu
  1. Tez No: 109565
  2. Yazar: SERTAÇ ZAĞPUS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERGİNER UNGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Zaman rölelerinin endüstride uygulamaları oldukça yaygındır. Özellikle küçük çaplı sistemlerin otomasyonunda ucuz olması sebebiyle tercih edilir. Zaman röleleri kullanılarak sunulan çözümler ucuz olamsına karşın, bazı problemleri beraberinde getirir. Bir otomasyon sisteminde zaman rölelerinin sayısı, ihtiyaç duyulan zaman ölçekleri ve modlan değişiklik gösterir. Farklı zaman ölçekleri için farklı zaman rölelerine ihtiyaç duyulur. Rölelerin zaman ayarlanda rölelerin üzerindeki düğmeler kullanılarak elle yapılır. Bu proje hem zaman rölelerin işlevlerini yerine getirmesi hem de dezavantajlarım ortadan kaldırabilmesi amacıyla tasarlanmıştır. Her giriş/çıkış kartı yedi ayrı röle moduna hizmet verecek şekilde, sistem ise en fazla dört röle kartına hizmet verecek şekilde modüler düşünülmüştür. Bu sistemi kontrol edecek olan kontrol kartı da yine ayrı bir kart olarak tasarlanmıştır. Konfigürasyonun tutulması için EEPROM ve zamanın hesaplanması için RTC (DSİ 629) sisteme eklenmiş ve böylece donanım tasannu tamamlanmıştır. Yazılım tasarımı ise, yine donanımda ki modülerliğe paralel olarak yapılmıştır. Yazılım çalışması, EEPROM ve DSİ 629 RTC'nin ayrı ayrı ve beraber çalıştırılması ile başlatılmıştır. Bu faz tamamlandıktan sonra zaman rölelerinin giriş ve çıkışlarına ulaşacak yazılımlar ve modlann yazılımları tamamlanmıştır. İkinci etapta, tüm bu yazılımlar, donanım üzerinde adım adım çalıştırılmıştır. Uzun süren bu aşamanın ardından, sistemin birden fazlaya röleyi gerçek-zamanlı olarak çalıştırabildiği test edilmiştir. Böylece sisteme güvenli bir kontrol mekanizması yerleştirilmiştir.VI En son aşama, sisteme esneklik sağlayacak PC yazılımının gerçeklenmesiydi. Bunun için ilk olarak kontrol kartı ile PC arasında kurulacak protokolün komutları belirlenmiştir. Bu protokole servis sağlayacak şekilde PC yazılımı tasarlanmış ve gerçeklenmiştir. Sistemin son parçası olarak PC yazılımıda sisteme entegre edlerek proje tamamlanmıştır. Bu sistem zaman röleleri ile kurulan sistemlerin yerini alabilecek modüler, güvenli ve esnek bir sistemdir.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT Applications of the time relays in industry are quite widespread. They are particularly preferred in automation of small-size system because of low cost. Although the solutions submitted with time relays are cheap, they result in some problems. In an automation system, considerable number of time relays may be required with differing time scales and modes. Different time relays are required for different time scales. Furthermore, time adjustments of the relays are done manually, by using nob on the relays. The project is concerned with the implementation of the time relay functions with options easily adjustable by software. Every I/O card is considered to serve seven relay modes and system is considered to serve maximum four I/O cards. Controller card, which controls the system functions, is designed as a separate card. Non- Volatile RAM for holding configurations of the relays and a RTC for calculating of time are attached to the system. Software design has been done as parallel to the hardware modularity. Software development is started with setting up of the I2C communication. At the second phase, relay mode and I/O functions are completed. In the second step, all the softwares were run on the hardware step by step. At the end of these phase, system function, which has been able to run more than one relay as real-time, was tested. Thus, a reliable control mechanism has been provided for system.IV The last step was implementation of the PC software which provides flexibility to the system. So, commands of the protocol between controller card and PC, were specified. A PC software, which serves these protocol, was designed and implemeted. The project has been completed by integrating PC software to the system. This system is a modular, relaible and flexible with ability to perform the time relay functions. «$&**,.^'^