Estimation of the parameters in the balanced incomplete block design
Dengeli tamamlanmamış bloklar düzeninde parametre tahmini
- Tez No: 109566
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
vn ÖZET Bu çalışmada, dengeli tamamlanmamış bloklar düzeninde deneme etkilerini tahmin etmek için kullanılabilen yöntemler tanıtılmış ve bu yöntemler kullanılarak elde edilen deneme etkilerinin tahmin değerleri karşılaştınlmıştır. Tamamlanmış rasgele bloklar düzeninde bir blokta, denenmesi gereken deneme sayısı kadar deneme yapma olanağı olmadığı zaman, deneyi dengeli tamamlanmamış bloklar düzeni olarak düzenlemek yoluna gidilmektedir. Dengeli tamamlanmamış bloklar düzeninde ise, deneme etkilerinin bilinen en küçük kareler tahmin edicileri ile tahmin etmek yerine başka yöntemlerin kullanılması önerilmektedir. Bunun için literatürde dengeli tamamlanmamış blok düzeninde deneme etkilerinin tahmini için bloklar içi (interblock), bloklar arası (intrablock), ve bileşik (combined) tahmin edicileri olarak isimlendirilen yöntemler yer almaktadır. Bu çalışmada, Minitab istatistiksel paket programı kullanılarak hazırlanan programlarla 2500 tekrarlı benzetim çalışmaları yapılmıştır. Çalışmada dengeli tamamlanmamış blok düzeninde deneme etkilerinin bloklar içi, bloklar arası, ve bileşik tahmin değerleri ile rasgele tamamlanmış bloklar düzeninde deneme etlrilerinin en küçük kareler tahmin değerleri hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar karşılaştırarak, dengeli tamamlanmamış bloklar düzeni için uygun deneme etkisi tahmin edicisi araştırılmıştır. Karşılaştırmalarda ölçüt olarak tahminlerin beklenen değerleri ile standart sapmaları göz önüne alınmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda dengeli tamamlanmamış bloklar düzeni için blok etkisinin önemsiz olduğu durumda her üç yönteminde yansız sonuçlar verdiği gözlenmiştir. Blok etkisi önemli olduğunda, bloklar içi ve bileşik tahmin yöntemleri sonucu elde edilen deneme etkileri tahmin değerlerinin yansız sonuçlar verdiği i?) ".Spvm görülmüştür. Bloklar arası tahmin yöntemi sonucunda elde edilen deneme etkisi tahmin değerlerinin ise uygun olmadığı gözlenmiştir. Blok etkisinin hem önemli hem de önemsiz olduğu durumlarda ise bloklar içi tahmin değerlerinin standart sapmalarının, bloklar arası ve bileşik tahmin değerlerinin standart sapmalarına göre daha düşük olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the methods which are used for estimating the treatment effects in the balanced incomplete block design and the estimated values of the treatment effects obtained by using these methods have been compared. When it is impossible to make the required number of treatments, which are needed for each block in the randomized complete block design, the experiment is designed in the balanced incomplete block design. In the balanced incomplete block design, it is suggested that other methods should be used rather than the least squares estimators to estimate the treatment effects. Therefore, in order to estimate the treatment effects in the balanced incomplete block design, the intrablock, the interblock and the combined estimates methods are introduced in literature. In this study, the simulation studies were made by using the programs written in statistical software Minitab. The intrablock, the interblock and the combined estimates for the balanced incomplete block design and the least squares estimates for the randomized complete block design of the treatment effects were calculated 2500 times by simulation. The results were compared and the most appropriate estimator of the treatment effects for the balanced incomplete block design was investigated. The means and the standard deviations of the estimates were considered as the criteria of this comparison. After the evaluation of the results, it was observed that each of the three methods gave unbiased results when the block effects were insignificant for the balanced incomplete block design. When the block effects were significant, it was seen that the results of the means of the intrablock and the combined estimates were unbiased. The interblock estimates results were observed as inappropriate. In both of the situations in which the block effects were significant and insignificant, the standardVI deviation of the intrablock estimates is lower than the standard deviations of the interblock and the combined estimates.